cinema.pl Festiwale

czwartek, 13 wrzesień 2018 13:44

„Fuga”, „Twarz” i „Zimna wojna” wśród najlepszych europejskich filmów roku!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła tytuły 49 filmów, które mają szansę na tegoroczne nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród najlepszych europejskich filmów roku znalazły się aż trzy polskie produkcje: „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (dystrybutorem każdego z tych filmów jest Kino Świat).

 

Warto zaznaczyć, że wszystkie trzy filmy zdążyły już odnieść spory sukces w Polsce i w Europie. „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej otrzymała Wielką Nagrodę Jury podczas 68. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie. Najnowszy film autorki „Body/Ciało” zebrał doskonałe recenzje i został okrzyknięty jednym z najlepszych filmów berlińskiego festiwalu. Filmy „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego miały swoje premiery na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. „Fuga” znalazła się w prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique) i zachwyciła dziennikarzy oraz canneńską publiczność, która zgotowała filmowi owację na stojąco. Ogromny sukces podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes odniósł również Paweł Pawlikowski, który otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za euforycznie przyjętą „Zimną wojnę”. Jego obraz może również poszczycić się wielkim sukcesem frekwencyjnym, w polskich kinach widziało go już ponad 760 000 widzów. A to nie koniec sukcesów. Film będzie dystrybuowany także w Ameryce Północnej (USA i Kanada), Europie (w m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, krajach Beneluxu, Niemczech, Włoszech, Grecji, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Skandynawii, Turcji), Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa) czy Australii i Nowej Zelandii.

Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowa nagroda w europejskim kinie. Jest przyznawana przez członków Europejskiej Akademii Filmowej od 31 lat. Pierwszym jej laureatem był wybitny polski reżyser, Krzysztof Kieślowski. Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W najbliższych tygodniach 3500 członków Akademii weźmie udział w głosowaniu, w którym wyłonieni zostaną nominowani w kategoriach Film, Reżyser, Aktor, Aktorka i Scenariusz. O pozostałych kategoriach zadecyduje 8-osobowe jury. Nominacje zostaną ogłoszone 10 listopada, a ceremonia wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.

Czytany 215 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 listopad 2018 13:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama