cinema.pl Festiwale

czwartek, 09 sierpień 2018 13:06

Kamerdyner” filmem otwarcia 43. FPFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Kamerdyner” otworzy 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nowy film Filipa Bajona to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Dziś premierowo prezentujemy zwiastun filmu.Uroczysty pokaz „Kamerdynera” odbędzie się 17 września o godz. 19 w Teatrze Muzycznym. Nowy film Filipa Bajona jest jednym z 16 tytułów, które będą walczyć w Konkursie Głównym o Złote Lwy. Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski. Film trafi do kin 21 września.

– Poprzez bohaterów i ich splątane losy film rozwija wątki kaszubskie, przybliża tragiczne losy tej grupy narodowościowej, nieobecnej w historii i filmie polskim. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, takich jak ludobójstwo w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej. W „Kamerdynerze” zaplata się epicko wątek miłosny i narodowościowy, aż do nieuchronnego końca, który wyznacza rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na tereny Kaszub – mówi reżyser Filip Bajon. Producent Mirosław Piepka dodaje: – Fikcji w filmie „Kamerdyner” jest niewiele. To głównie udokumentowana prawda historyczna. Gdy polityka i tryby historii wkraczają w życie narodów, które dotąd żyły obok siebie, zostaje ruina. Przyjaciele stają się wrogami.

W sieci jest już dostępny teledysk do piosenki Korteza „Stare drzewa”, utwór został skomponowany specjalnie do filmu „Kamerdyner”.  W teledysku pojawia się Sebastian Fabijański, który w filmie Filipa Bajona gra kaszubskiego chłopaka Mateusza Krola. Teledysk zobaczyło już blisko pół miliona internautów.
***
 „Kamerdyner” opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussow Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol ich gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.
Film wejdzie do kin 21 września. Natomiast 5 września odbędzie się premiera książki, która powstała na podstawie scenariusza. Jej autorami są Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat i Paweł Kraśnicki.


***

„KAMERDYNER” w kinach od 21 września 2018 r.
Reżyseria: Filip Bajon
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Marek Klat
Montaż: Milenia Fiedler PSM
W rolach głównych: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Marianna Zydek, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Sławomir Orzechowski, Diana Zamojska, Janusz Chabior, Mariusz Jakus
Scenografia: Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski
Dekoracja wnętrz: Anna Grabowska
Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Kostiumy: Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Magdalena Bem
Charakteryzacja: Mira Wojtczak, Ewa Drobiec
Dźwięk: Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak (na planie), Kacper Habisiak, Marcin Kasiński (postprodukcja)
Producenci: Olga Bieniek, Mirosław Piepka
Produkcja: Filmicon Dom Filmowy
Koproducenci: Bell PPHU Krzysztof Pałyska, Meron Tadeusz Meronk sp. z o.o., sp.k., Sam 34 Marek Theus, Narodowe Centrum Kultury, NEXT FILM, Eda Coffee Edward Łaskawiec, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, TVP
Partnerzy: gmina miasta Gdańsk – UM Gdańsk, gmina miasta Wejherowa
Sponsorzy: Grupa Energa - sponsor główny
MECENAS GŁÓWNY FILMU: Grupa Lotos
Współfinansowanie: Gdyński Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Patronat honorowy: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Instytut Pamięci Narodowej, Mojaniepodległa.pl
Patron filmu: samorząd województwa pomorskiego
Producent: Filmicon Dom Filmowy S.C.
Dystrybucja: NEXT FILM

Czytany 155 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 sierpień 2018 13:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama