cinema.pl Festiwale

czwartek, 19 lipiec 2018 12:05

Od piątku najlepsze teatry improwizacji w Toruniu!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Najlepsza improwizacja to ta, która jest perfekcyjnie przygotowana. To zdanie mogłoby być mottem festiwalu „JO!”, bo chociaż na scenie powstawać będę spektakle teatru improwizacji, to każdy z występujących grup dysponuje znakomitym warsztatem impro. Pomiędzy 20 a 22 lipca w Toruniu zobaczymy czołówkę polskiej sceny impro oraz zespoły z Francji i Słowenii.2. edycja Festiwalu Improwizacji Teatralnej "JO!" obejmie spektakle, warsztaty, oraz jak piszą organizatorzy: „aftery, spotkania, połączenia, szaleństwa...”. To raczej pewne, bo toruńska formacja Teraz organizująca festiwal, słynie z nieszablonowych rozwiązań. Sceną główną będzie w tym roku ponownie Centrum Kultury Dwór Artusa, od dawna gościnnie otwierające swoje bramy dla teatru improwizacji. Na Festiwalowe wieczory (i noce) zaprasza zaś klub Dwa Światy.

Na festiwalu zobaczymy grupy Szafofe, PAPTAK i solistę Rafała Kaczmarskiego. Będą też klasycy naszej sceny impro - Grupa AD HOC, jedna z pierwszych w Polsce grup zajmujących się improwizacją teatralno–komediową. W Artusie pojawi się też Maciej Buchwald jako „grupa” Buchwald/Buchwald. Artysta jest członkiem najpopularniejszego zespołu impro Teatru Klancyk
z Warszawy, a także cenionym reżyserem filmów niezależnych.

Z zagranicy przyjedzie Cie La Carpe Haute (Francja) i Gledališče IGLU - IGLU Theatre (Słowenia). No i rzecz jasna gospodarze festiwalu - Grupa TERAZ. W programie znalazły się też wspólne występy improwizatorów z różnych grup: Wieczór Gier Improwizowanych i Space Opera.

Polski Teatr impro święci triumfy od kilku lat. Nowe grupy rodzą się jak grzyby po deszczu, a najlepsi reprezentują Polskę na światowych festiwalach. Jeżeli nie byliście jeszcze na spektaklu teatru improwizacji, pokrótce wyjaśnimy „czym się to je?”.

Teatr improwizacji narodził się pół wieku temu w USA i Wielkiej Brytanii. Do Polski dotarł
w początkach lat 2000. Spektakle impro są niepowtarzalne. I to dosłownie, bo każdy z nich powstaje na oczach widzów, którzy mają wpływ na kierunek, w jakim pójdzie historia. Zespół kształtuje tylko ramę opowieści, opierając się na „ramach konstrukcyjnych” wypracowanych przez kilkadziesiąt lat istnienia nurtu. Noszą one różne, czasem dziwne nazwy, np. „Pan Pstrong” czy "Zagadkowe morderstwo". Każda z nich sugeruje kierunek w jaki pójdzie spektakl, ale treść powstaje „tu i teraz”, na scenie, przed widownią, wynikając tylko i wyłącznie z niesamowitej wyobraźni aktorów i aktorek oraz ich znakomitego warsztatu. Tak będzie też w Toruniu na festiwalu „JO” dlatego nie możecie go przegapić.

Strona festiwalu: http://festiwalJO.pl/
Plakat festiwalu: http://bit.ly/2NhdrbY
Blok programowy: http://bit.ly/2Nmw5zk
Facebook: https://web.facebook.com/festiwalJO

***
2. edycja Festiwalu Improwizacji Teatralnej "JO!"
Program występów

20 lipca, piątek
18:00: Szafofe / PAPTAK / Buchwald/Buchwald / Wieczór Gier Improwizowanych (gościnnie: Wojciech Tremiszewski)

21 lipca, sobota
18:00: Grupa TERAZ / Grupa AD HOC + goście / Cie La Carpe Haute (Francja)

22 lipca, niedziela
18:00: Impy / Rafał Kaczmarski / Space Opera (gościnnie: Michał Iwanicki, Małgorzata Tremiszewska, Wojciech Tremiszewski) / IGLU Theatre (Słowenia)

Bilety i karnety dostępne: https://artus.torun.pl/events/miedzynarodowy-festiwal-improwizacji-teatralnej-JO-dzien-pierwszy

Program warsztatów
podczas Festiwalu Improwizacji Teatralnej "JO!"
Adres email do zapisów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

20 lipca, piątek
14:00 - 17:00 Wiktor Walentynowicz - Impro Zerówka (30zł)
14:00 - 17:00 Vid Sodnik - Status (100zł)

21 lipca, sobota
10:00 - 17:00 Dan Seyfried - Everybody says I love you! (190zł)
10:00 - 13:00 Juš Milčinski - From silence to song (100zł)
14:00 - 17:00 Juš Milčinski - Do your JOb! (100zł)
10:00 - 13:00 Michał Iwanicki - Przedmioty, które istnieją (60zł)
14:00 - 17:00 Beata Różalska - Piękno jest brzydkie (60zł)
10:00 - 17:00 Jacek Mikulski - Ucieleśnianie wyobraźni (100zł)

22 lipca, niedziela
10:00 - 17:00 Cédric Marschal - Your body can create 1001 characters (190zł)
10:00 - 17:00 Peter Frankl - Feeling Good (190zł)
10:00 - 13:00 Alan Pakosz - Trzy osoby to nie tłum! (60zł)
10:00 - 17:00 Jerzyk Wierzbicki - Fast Food Bolesławski (100zł)

sobota 21 lipca / 10:00 - niedziela 22 lipca / 16:00
ImproRewolucje z Michałem Próchniewiczem (warsztat grupowy: 1000zł)


Zespoły występujące na festiwalu „JO!”

Teatry

SZAFOFE - Nie mamy scenariusza, nie mamy reżysera, nie mamy suflera. Mamy siebie nawzajem, mamy wyobraźnię, mamy widownię. Rozbawiamy Was, rozbawiamy siebie nawzajem.

TEATR PAPTAK: opierając się na jednej sugestii od publiczności, przenosi siebie i widzów na kilkadziesiąt minut w świat trochę podobny do naszego. Pełen naszych sąsiadów, współpracowników, nas. Na skrzyżowaniu charakterów, emocji i relacji okazuje się, że ten świat - mimo, że znajomy - zaskakuje i widzów, i aktorów.

GRUPA TERAZ – Powstała spontanicznie w grudniu 2012 roku w Toruniu, w pewnym pubie. W pocie czoła szlifowała warsztat improwizatorski, ćwicząc się zarówno w krótkich, jak i w długich formach impro.

BUCHWALD/BUCHWALD - Spotkanie z różnymi ludźmi w ciele jednego człowieka. Maciej Buchwald z teatru improwizowanego Klancyk wciela się w różne postaci improwizując ich historie na podstawie sugestii publiczności. Wszystko na żywo, bez scenariusza i solo!

Grupa AD HOC – Powstała w październiku 2008 roku, jako jedna z pierwszych w Polsce grup zajmujących się improwizacją teatralno – komediową. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywała na warsztatach z instruktorami z m.in.: Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Austrii, Czech, Szwajcarii i Hiszpanii. Doświadczenie telewizyjne grupy poparte jest współpracą z TVP, Polsatem i Comedy Central.

LA CARPE HAUTE (Francja) - to profesjonalna grupa impro. Pełna energii, powstała z silnej więzi pomiędzy dwunastką przyjaciół, utalentowanych improwizatorów i muzyków. Ich celem jest tworzenie spektakli dzięki mocnemu doświadczeniu w impro i innych sztukach, które były ich udziałem, jak klasyczny teatr, klaunada, muzyka, taniec, aktorstwo i reżyseria.

IMPY – trzech aktorów wywodzących się z warszawskiego Teatru Wolandejskiego. Niezwykle charakterystyczni, łączący znakomity warsztat z mocnymi osobowościami. Ich szaleństwo sceniczne nie pozostawia obojętnym, a dojrzałość w traktowaniu podejmowanych tematów skłania do zastanowienia.

RAFAŁ KACZMARSKI - solista z trójmiasta. Jest jednym z pionierów tej nowej odmiany impro w Polsce. Wraz z Pawłem Kuklą prowadzi w Gdańsku scenę dedykowaną improwizacji w wydaniu solo pt. "Solówka w 107". Prywatnie skromny chłopak z Olsztyna, który jest postrzegany jako inicjatywochłonna osobowość.

IGLU (Słowenia) - Teatr Improwizacji z Ljublany. Trzech artystów połączyło swoje siły, by w pełni profesjonalnie skupić się na improwizacji. Jeszcze młodzi, a już bardzo doświadczeni aktorzy grają regularnie w Ljubljanie i całej Słowenii, a także coraz częściej podróżują po Europie i Ameryce Północnej.

Wydarzenia

SPACE OPERA - spektakl zbierający gości festiwalu w celu stworzenia czegoś kosmicznego. Widzów uraczymy historią, w której gromada bohaterów zostanie rzucona w wir wydarzeń fantastycznego świata. Literatura uzupełniająca: Gwiezdne Wojny, Star Trek, Battlestar Galactica. Kosmiczną drużynę uformują przedstawiciele grup występujących na festiwalu, wsparci przez Michała Iwanickiego, Małgorzatę Tremiszewską i Wojciecha Tremiszewskiego.

WIECZÓR GIER IMPROWIZOWANYCH: szybki, intensywny, komediowy spektakl, w którym goście festiwalu zmierzą się z grami impro. Jeśli znacie "Whose Line Is It Anyway?" i polskie "I Kto To Mówi?", to tu zobaczycie dużo więcej na żywo! Skład złożony z improwizatorów z wszystkich festiwalowych grup wesprze dzida humoru, liryczny tuhajbej, trójmiejski Neptun Wszechrzeczy, Wojciech Tremiszewski.

Prowadzący warsztaty

WIKTOR WALENTYNOWICZ – „Impro Zerówka”. Magister inżynier informatyki, a po godzinach improwizator. Członek toruńskiej "Grupy Teraz", wrocławskiej grupy "Nice Guys", ogólnopolskiego projektu "Impaktyt" oraz rodzinnego duetu "Walentynowicz i jego brat".

VID SODNIK – „Status”. W teatrze improwizacji działa od 14 lat. Obecnie pracuje jako dyrektor artystyczny IGLU - Teatr improwizacyjny w Lublanie i prowadzi szkołę improwizacji. Pracuje również jako gospodarz telewizyjny w Słoweńskiej Telewizji Narodowej. Nauczał lub występował na różnych festiwalach lub trasach po Europie. Jest członkiem projektu Ohana i ITI-International Theatresports Institute.
DAN SEYFRIED – „Everybody says I love you!”. Od 20 lat zajmuje się teatrem, do dekady - improwizacją. Należał do kilku grup w Strasburgu, w tym Theater de L'Oignon. Regularnie uczestniczy w europejskich festiwalach. Współpracuje ze specjalistami z całego świata, takimi jak Keith Johnstone, Patti Stiles czy Lee White. Jest członkiem La Carpe Haute, profesjonalnej grupy, którą stworzył w 2012 roku ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi

JUŠ MILČINSKI – „From silence to song” & „Do your job!”. W sztuce teatru improwizowanego specjalizuje się od 1999 roku, najpierw jako członek słoweńskiej licealnej ligi improwizowanej, a później jako członek różnych trup impro. W 2003 roku dołączył do projektu Improklub. Jest współzałożycielem i improwizatorskim teatrem w Lublanie, gdzie regularnie występuje i uczy od 2013 roku. Jest także producentem wykonawczym Naked Stage, międzynarodowego festiwalu teatru improwizującego w Ljubljanie i improwizowanego konkursu piosenki zainspirowanego przez Eurosong.

MICHAŁ „MAJKEL” IWANICKI – „Przedmioty, które istnieją”. Improwizator, mim, trener improwizacji oraz pantomimy, księgowy, aktywny członek krakowskiej sceny improwizacji. Impro zaczął w 2011 roku jako członek Grupy So Close, współtworzył Grupę Sic i Projekt Impaktyt. Należy do zespołu Teatru Pantomimy „Pantomia”. Jako mim korzysta z polskiej szkoły mima grupowego, czyli klasycznej szkoły mimu.

BEATA „BEBE” RÓŻALSKA – „Piękno jest brzydkie”. Związana z impro od 2007 roku. Obecnie występuje z Szafofe, 7 Kobiet w Różnym Wieku oraz z międzynarodową grupą The SIN. Gra na scenach polskich i zagranicznych, między innymi w Atenach, Barcelonie, Bochum i Sofii. Uczyła się u wielu polskich i zagranicznych instruktorów. Na scenie poszukuje różnorodności, poprzez naturalność i swobodę. Lubi spokój i rozpierduchę.

JACEK MIKULSKI – „Ucieleśnianie wyobraźni”. Pedagog, twórca pokazów popularnonaukowych, prezenter i aktor. Teatrem zajmuje się od wielu lat, wykorzystuje swoje aktorskie umiejętności w przekazywaniu wiedzy oraz zabawianiu publiczności wieczorami. Członek grupy Impy.

CÉDRIC MARSCHAL – „Your body can create 1001 characters”.
Gra improwizację od 10 lat w różnych formacjach w Strasburgu, a także jest członkiem i współzałożycielem La Carpe Haute. Jego ideą improv jest dzielenie się i uczenie się jak najwięcej, dlatego podróżuje po Europie grając, ucząc się i nauczając.

PETER FRANKL – „Feeling Good”. Jest jednym ze współzałożycieli i członków teatru Improv w Lublanie - IGLU, gdzie występuje i uczy. Wystąpił w ponad 20 miastach w Europie i Ameryce Północnej, a obecnie prowadzi zajęcia w IGLU i liceach w Lublanie. Należy do międzynarodowej sieci improwizatorów Ohana, jest asystentem dyrektora artystycznego festiwalu Improvizija, współzałożycielem zespołu performerskiego "Human Calculator" oraz zespołu audiowizualnego "Laser Beasts".

ALAN PAKOSZ – „Trzy osoby to nie tłum! - sceny grupowe”. Aktor, kabareciarz, konferansjer, improwizator, trener aktorstwa i improwizacji scenicznej. Członek i założyciel Grupy Improwizacji Komediowej AD HOC. Dyrektor artystyczny festiwalu ImproFest. Przeprowadził ponad sto różnych warsztatów z improwizatorami, aktorami, amatorami. Uczestnik wielu zagranicznych warsztatów improwizacji z trenerami ze Stanów Zjednoczonych, Anglii, Holandii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Australii, Kanady.

JERZYK WIERZBICKI – „Fast Food Bolesławski”. Od prawie ośmiu lat współtworzy grupę Impy, ale jego doświadczenie sceniczne dobiega 15 lat. Pracował w teatrach jako aktor i dramaturg, co dało mu głębokie zrozumienie natury i dynamiki sceny oraz spektaklu jako całości. Potem nastąpił pierwszy kontakt z improwizacją, którą z racji sporego doświadczenia teatralnego, zawsze traktuje tę formę jako inny rodzaj wyrazu teatralnego.

MICHAŁ PRÓCHNIEWICZ – „Impro Rewolucje”. Doświadczony artysta sceniczny, na co dzień występujący w grupie AD HOC z Krakowa – jednej z najstarszych grup improwizacyjnych w Polsce. Improwizacją zajmuje się od 10 lat. Tajniki impro poznawał pod okiem wybitnych improwizatorów m.in. z Kanady, Anglii, Hiszpanii, Czech, Szwajcarii i USA. Od ponad 7 lat prowadzi jedno- i wielodniowe warsztaty w całej Polsce. Jeden z organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Scenicznej ImproFest.

Czytany 106 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 lipiec 2018 12:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama