cinema.pl Artykuły

środa, 06 grudzień 2017 18:19

Filmy Francois Truffauta w TVP Kultura

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Grudzień w TVP Kultura upłynie pod znakiem Nowej Fali – w ramach Czwartkowego Klubu Filmowego widzowie obejrzą dzieła wybitnego francuskiego reżysera François Truffauta: „Jules i Jim”, „Skradzione pocałunki”, „Aby do niedzieli” oraz „Ostatnie metro”.


W grudniowe czwartki TVP Kultura zaprasza na przegląd twórczości prekursora francuskiej Nowej Fali - François Truffauta. Filmową rewolucję zaczął jako jeden ze zbuntowanych krytyków z „Cahiers du cinéma”. W odpowiedzi na jego ostre teksty, w 1958 roku odmówiono mu akredytacji na festiwalu w Cannes, a rok później na tej samej imprezie odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera za „Czterysta batów”. To był tylko początek barwnej kariery pełnej eksperymentów z różnymi filmowymi gatunkami i rozmaitymi tematami - nie licząc miłości, która na zawsze pozostała dla niego „tematem tematów”. Wszystkie filmy zaprezentowane podczas przeglądu w TVP Kultura będą poprzedzone premierowymi wstępami Michała Oleszczyka i Tadeusza Lubelskiego. 

„Jules i Jim”, (1962 r.), 7 grudnia, godz. 20:20; powt. 8 grudnia, godz. 00:55
Adaptacja powieści z początku XX wieku autorstwa Henriego-Pierre'a Rochégo o miłosnym trójkącie fascynującej kobiety i dwóch zakochanych w niej przyjaciół. Ten melodramat ubrany w lekką, błyskotliwą i nowoczesną formę to także prawdziwy popis gry aktorskiej w wykonaniu zjawiskowej Jeanne Moreau.

„Skradzione pocałunki” (1968 r.), 14 grudnia, godz. 20:20; powt. 15 grudnia, godz. 01:00
Dalsze losy Antoine'a Doinela (Jean-Pierre Léaud) ze słynnych „Czterystu batów”. Tym razem młody bohater po wyrzuceniu z wojska gorączkowo szuka odpowiedniego zajęcia i prawdziwej miłości.

„Aby do niedzieli” (1983 r.), 21 grudnia, godz. 20:20; powt. 22 grudnia, godz. 00:45
Fanny Ardant i Jean-Louis Trintignant w swoistym hołdzie dla kina Hitchcocka: czarno-białej zagadce detektywistycznej z wątkiem miłosnym w tle. „Aby do niedzieli” to ostatni film Truffauta, który zmarł rok później, w wieku 52 lat.

„Ostatnie metro” (1980 r.), 28 grudnia, godz. 20:20, powt. 29 grudnia, godz. 01:15
Catherine Deneuve i Gérard Depardieu w historii małego paryskiego teatru z czasów niemieckiej okupacji. Film zdobył w 1981 roku aż 10 Cezarów i był jednym z największych sukcesów kasowych Truffauta.

Oprócz dzieł samego Truffauta, 26 grudnia o godz. 16:20 wyemitowany zostanie film dokumentalny „Hitchcock/Truffaut” – historia realizacji wywiadu rzeki, który francuski reżyser przeprowadził w 1962 roku z Alfredem Hitchcockiem.

Czytany 203 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv