cinema.pl Artykuły

sobota, 21 wrzesień 2013 11:54

Dokumenty na 29.WFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W Konkursie Dokumentalnym weźmie udział 15 znakomitych filmów dokumentalnych z całego świata, od Japonii przez Europę po Kanadę i Kolumbię. Autorzy filmów skupiają się na współczesnej kondycji ludzkiej: zarówno śledzą indywidualne losy swoich bohaterów, jak i poruszają uniwersalne tematy społeczne i polityczne. Projekcje filmów będą miały miejsce w Kinotece w Sali nr 4.

 

10 procent, które czyni bohatera / 10 percent: What Makes a Hero, reż. Yoav Shamir (Izrael 2013) 90 min.

Biorąc za punkt wyjścia słynne eksperymenty badające zachowania społeczne, reżyser stawia pytanie o tych, którzy nawet w ekstremalnych warunkach pozostaną "dobrzy". Dokument, który w inspirujący sposób stawia wyzwanie naszemu rozumieniu bohaterstwa i pokazuje fundamentalne prawdy o ludzkiej naturze.

 

Bieg z bykami / Bull Running in Pamplona / Encierro, reż. Olivier van der Zee (Hiszpania 2013) 80 min.

Dokument skupiający się na wizualnej stronie encierro - słynnej gonitwie byków i ludzi odbywającej się co roku w Pampelunie. Znajdujemy się w samym środku gonitwy i możemy poczuć, dlaczego uczestnicy choć raz w roku chcą zakosztować lokalnej sławy.

 

Brudne wojny / Dirty Wars, reż. Richard Rowley (USA 2013) 86 min.

Nagrodzony w Sundance dokument o sekretach, jakie kryją się pod działaniami określanymi jako „wojna z terroryzmem”.

 

Człowiek / Human / Humano, reż. Alan Stivelman (Argentyna 2013) 85 min.

Czym jest życie? Gdzie i jak szukać jego sensu? Czym jest człowieczeństwo? 25-letni reżyser układa dwieście ważnych dla siebie pytań i wyrusza w Andy po odpowiedzi.

 

Czyściec / Purgatorio, a Journey Into the Heart of the Border / Purgatorio, un viaje al corazón de la frontera, reż. Rodrigo Reyes (Meksyk, USA 2013) 80 min.

Granica między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi porównana do czyśćca z "Boskiej Komedii" Dantego. Porzucając polityczny kontekst, film przedstawia poruszające historie ludzi zamieszkałych po obu stronach granicy.

 

Gorgona, umykające historie / Gorgona, Stories On The Run / La Gorgona, Historias Fugadas, reż. Camilo Botero Jaramillo (Kolumbia 2013) 77 min.

Dokument opowiadający o działającym w latach 1960-85 więzieniu na kolumbijskiej wyspie Gorgona. Oszałamiająca, dzika przyroda w zestawieniu z ludźmi pozbawionymi wolności.

 

Język uniwersalny / A Universal Language, reż. Igal Hecht (Kanada 2013) 70 min.

Sześcioro kanadyjskich stand-uperów jedzie na tournée do Izraela. Poznają nowy wymiar wrażliwości widzów na tematy religijne czy polityczne. Próba rozśmieszenia Bliskiego Wschodu okazuje się niejednokrotnie jazdą po bandzie.

 

Kobieta ze stali / Made Of Steel / Vilje av Stal, reż. Hallgrim Haug (Norwegia 2012) 82 min.

Heroiczna historia Kariny Hollekim, jednej z najlepszych zawodniczek sportów ekstremalnych na świecie, która po tragicznym wypadku ze spadochronem, po 6 latach rehabilitacji, stanęła ponownie na stoku, by pokonać alpejską trasę Haute Route.

 

Krople Nieba: Zupa Życia Tatsumi Yoshiko / Drops of Heaven / Ten no shizuku: Tatsumi Yoshiko Inochi no Soup, reż. Atsunori Kawamura (Japonia 2012) 113 min.

Yoshiko Tatsumi ma 88 lat i w Japonii uważana jest za guru gotowania. Gotuje znaną w całym kraju Zupę Życia, która odżywia nie tylko ciało, ale także umysł i duszę.

 

Międzynarodowy Trybunał Karny / The International Criminal Court, reż. Marcus Vetter, Michele Gentile (Niemcy, Szwajcaria 2013) 87 min.

Dokument nakręcony niczym najlepszy thriller opowiada o pracy Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) w Hadze. Głęboko poruszający, z mocnymi, drastycznymi wręcz zdjęciami okrucieństwa, jakiego dopuszczają się zbrodniarze wojenni na całym świecie.

 

Moje rzeczy / My Stuff / Tavarataivas, reż. Petri Luukkainen (Finlandia 2013) 84 min.

Dokument o trwającym 1 rok eksperymencie, przeprowadzonym na samym sobie. Będący w egzystencjalnym kryzysie reżyser oddaje wszystkie swoje rzeczy do przechowalni. Codziennie może wziąć tylko jedną rzecz.

 

Normalizacja / Normalization / Kauza Cervanová, reż. Robert Kirchhoff (Słowacja, Czechy 2013) 100 min.

Kontrowersyjny dokument przedstawiający historię morderstwa Ludmiły Cervanovej - córki wysoko postawionego partyjnego czechosłowackiego dygnitarza.

 

Pokój w Buenos Aires / Peace in Buenos Aires / La Paz en Buenos Aires, reż. Marcelo Charras (Argentyna 2013) 70 min.

Boliwijski zawodnik wrestlingu, niezwyciężony i uwielbiany przez wszystkich Cyklon, naprawdę nazywa się Erasmo Chambi i od dwudziestu lat pracuje jako krawiec w Buenos Aires.

 

Powrót Agnieszki H. / Returns of Agnieszka H. / Návraty Agnieszky H., reż. Krystyna Krauze, Jacek Petrycki (Polska, Czechy 2013) 70 min.

Wielowątkowa opowieść o Agnieszce Holland i jej powiązaniach z Czechami.

 

Oddział zabójców / The Kill Team, reż. Dan Krauss (USA 2013) 79 min.

Historia żołnierza służącego w Afganistanie, Adama Winfielda. Ujawnił on zbrodnie amerykańskich żołnierzy ze swojej jednostki, a potem nieoczekiwanie sam stał się celem dochodzenia.

Czytany 301 razy Ostatnio zmieniany sobota, 21 wrzesień 2013 11:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama