cinema.pl Artykuły

piątek, 03 listopad 2017 14:01

3. Warsaw Korean Film Festival w Warszawie juz za kilka dni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 7 listopada rozpoczyna się trzecia edycja Warsaw Korean Film Festival, wydarzenia prezentującego najlepsze produkcje kinematografii południowokoreańskiej. Tegoroczny program zaprezentuje filmy w trzech sekcjach: „Hity ostatnich lat”, „Koreańskie smaki” oraz subtelne obrazy wybitnej reżyserki i scenarzystki , absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi - Kim Hee-jung. Wszystkie seanse, spotkania oraz seminarium na temat kina koreańskiego odbędą się w Kinie Kultura.  

 

Komercyjne i artystyczne sukcesy kinematografii południowokoreańskiej zadziwiają świat już niemal od 20 lat. Postawienie przez rządzących na początku XXI wieku na sektor kreatywny i stworzenie specjalnych funduszy wspomagających branżę sprawiły, że filmowcy zaczęli realizować coraz ciekawsze i coraz lepsze technicznie obrazy, a Koreańczycy z dumą zaczęli je oglądać. Dzisiaj są najchętniej odwiedzającym kina narodem świata, a filmy znad rzeki Han mają na świecie status wysmakowanej rozrywki, będącej przeciwwagą dla sformatowanych i sztampowych produkcji hollywoodzkiego mainstreamu.

Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich, którego trzecia edycja odbędzie się w od 7 do 13 listopada w Kinie Kultura, jest jedynym w Polsce przeglądem skupiającym się na tej ekscytującej kinematografii. Jego organizatorzy zadbali o to, aby w programie znalazły się zarówno intymne filmy autorskie jak i wielkie kinowe przeboje. Nie zabraknie też klasycznego akcentu.

W programie znajdzie się 10 filmów pełnometrażowych i dwie etiudy, całość zaprezentowana zostanie w trzech sekcjach. Sekcja pierwsza - „Hity ostatnich lat”, to produkcje, które odniosły w Korei sukces komercyjny przy jednoczesnym bardzo dobrym przyjęciu przez krytyków. Na szczególną uwagę zasługuje tu kontrowersyjne „The Villainess” (reż. Jeong Byeong-Gil), rewelacja pozakonkursowych pokazów tegorocznego Cannes. W tej drapieżnej historii o zemście jest wszystko, co sprawia, że koneserzy dobrego kina kochają koreańskie filmy: olśniewające wizualnie i wyznaczające nowe standardy sceny akcji, perfekcyjna choreografia oraz prawdziwe emocje. „The Villainess” kontynuuje tradycję „Nikity” Bessona czy „Kill Billa” Tarantino, a grająca główną rolę Kim Ok-bin dołącza do grona najbardziej zabójczych kobiet światowego kina.
Kolejna sekcja to „Koreańskie smaki” – znakomite autorskie filmy opromienione już festiwalowymi sukcesami. Znajdą się tu m. in.: „On the Beach at Night Alone” ulubieńca europejskich festiwali i znanego także widzom w Polsce Hong Sang-soo (w roli głównej znakomita Kim Min-hee, pamiętna z  ubiegłorocznego występu w „Służącej” Park Chan-wooka); „The World of Us” w reż. Yoon Ga-Eun, film opowiadający z niezwykłym wyczuciem o złożonym i często brutalnym świecie dziecięcych emocji. Sensacją będzie projekcja odrestaurowanej kopii „The Housemaid” Kim Ki-younga z roku 1960. Ten zaskakujący i niepokojący film o historii pewnego romansu, który wymyka się spod kontroli, przez wielu krytyków uznawany jest za najwybitniejsze osiągnięcie w historii kinematografii koreańskiej.
Sekcja ostatnia skupi się na twórczości reżyserki Kim Hee-jung, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi. W programie znajdą się jej dwa pełnometrażowe filmy („The Wonder Years” z 2007 roku i „Snow Paths” z 2016), a także łódzkie etiudy szkolne, które napisała i wyreżyserowała („Spotkanie” z roku 2000 oraz „Kiedyś” z 2001).  We współczesnym kinie koreańskim kobiety wciąż mają trudniejszą drogę do reżyserowania niż mężczyźni – warto więc poznać dzieła utalentowanej artystki, której kolejne dzieła spotykają się z dużym uznaniem na wiodących światowych imprezach. Kim Hee-jung będzie gościem festiwalu, spotkania z nią odbędą się po projekcjach jej pełnometrażowych filmów.
Uzupełnieniem projekcji filmowych będzie seminarium na temat kina koreańskiego, którego uczestnicy zastanowią się nad przyczynami sukcesu tej kinematografii i nad tym, czy sukces ten jest możliwy do powtórzenia np. w Polsce.   
Rezerwacja i sprzedaż biletów:
Rezerwacji i zakupu biletów w cenie 10 zł dokonywać można od 23.10. Rezerwacje w terminie między 23-31.10 należy odebrać do końca października w kasie Kina Kultura. Nieodebrane rezerwacje przepadają! Druga tura rezerwacji i sprzedaży biletów uruchomiona zostanie od 2.11. Bilety zamówione w listopadzie, do odbioru będą w kasie kina najpóźniej 30 min. przed seansem.
Bilety na seanse krótkometrażowe: wstęp wolny, Uwaga! Wymagana rezerwacja miejsc
Seminarium: wstęp wolny, bez rezerwacji
Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie po dwa bilety na każdy seans. Rezerwacji można dokonać w kasie kina bądź mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

WARSAW KOREAN FILM FESTIWAL powstał w 2015 roku. Jest wydarzeniem mającym na celu prezentację kina koreańskiego w Polsce. Organizatorem jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Radę programową festiwalu tworzą: dyrektor festiwalu : Hyunjun Kim , Joanna Łapińska – przewodnicząca rady i członkini Europejskiej Akademii Filmowej oraz Marcin Krasnowolski - filmoznawca, dziennika specjalizujący się w kinie azjatyckim.

Czytany 184 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 listopad 2017 14:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv