cinema.pl Artykuły

środa, 18 wrzesień 2013 14:39

Kino Świat w Gdyni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

14 września zakończyła się 38. edycja Gdynia Festiwal Filmowy. Do prestiżowego Konkursu Głównego imprezy zakwalifikowano aż osiem tytułów z oferty Kino Świat, które zgromadziły łącznie imponującą pulę 10 nagród regulaminowych, w tym m.in. Srebrne Lwy dla „W imię...” i „Chce się żyć” oraz nagrody indywidualne: nagrodę za reżyserię dla Małgośki Szumowskiej, za scenariusz dla Jacka Bromskiego i nagrody aktorskie dla Andrzeja Chyry i Magdaleny Berus.

 

mat.pras.Wśród filmów Kino Świat, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego znalazły się dobrze znane widzom obrazy: „Bejbi blues”, „Nieulotne”, „Imagine”, „Dziewczyna z szafy” i „Układ zamknięty”, a także trzy premierowe tytuły: „W imię…” – najnowszy obraz Małgośki Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych „33 scen z życia” i głośnego „Sponsoringu”, wzruszające „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy z brawurową rolą Dawida Ogrodnika, gwiazdy hitu „Jesteś Bogiem” oraz „Bilet na Księżyc” – nowa komedia Jacka Bromskiego z Mateuszem Kościukiewiczem i Anną Przybylską.

 

Obrazy te zdobyły łącznie 17 trofeów, w tym 10 nagród regulaminowych:

– Srebrne Lwy dla filmu „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy

– Srebrne Lwy dla filmu „W imię…” w reżyserii Małgośki Szumowskiej

– Najlepsza Reżyseria – Małgośka Szumowska za „W imię...”

– Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Męska – Andrzej Chyra za „W imię…”

– Nagroda Publiczności dla filmu „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy

– Najlepszy Scenariusz – Jacek Bromski za „Bilet na księżyc”

– Nagrodę Specjalną Jury dla filmu „Bejbi blues” w reżyserii Kasi Rosłaniec

– Profesjonalny Debiut Aktorski – Magdalena Berus za „Bejbi blues”

– Najlepsze Kostiumy – Matylda Rosłaniec za „Bejbi blues”

– Najlepszy Dźwięk – Jacek Hamela i Guillaume Le Braz za „Imagine”

 

oraz 7 nagród pozaregulaminowych:

– Złoty Klakier – nagroda publiczności dla „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy

– Kryształowa Gwiazda Elle dla Dawida Ogrodnika za rolę „Chce się żyć”

– Gwiazda Gwiazd Elle dla Małgorzaty Szumowskiej za film „W imię…”

– Bursztynowe Lwy – nagroda za największy sukces frekwencyjny polskiego kina dla filmu „Jesteś Bogiem”

– Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu w Sekcji Panorama dla „Żywie Biełaruś” Krzysztofa  Łukaszewicza

– Nagroda Specjalna Apart – Małgośka Szumowska za „W imię…”

– Nagroda Specjalna Apart – Dawid Ogrodnik za „Chce się żyć”

Był to kolejny z rzędu sukces filmów Kino Świat na gdyńskim festiwalu. Przypomnijmy, że przed rokiem pula nagród zdobytych przez obrazy z oferty dystrybutora wyniosła 24 trofea, w tym: Złote Lwy dla „W ciemności”, Srebrne Lwy dla „Obławy”, a także liczne nagrody indywidualne dla gwiazd takich produkcji jak „Sponsoring” i „Jesteś Bogiem”.

Firma Kino Świat to dwukrotny laureat Nagród PISF (2011, 2012), lider dystrybucji polskiego kina w 2012 roku (łącznie 3 765 723 sprzedanych biletów) i numer jeden krajowego rynku dystrybucji (7 991 600 biletów).

 

W IMIĘ… w kinach od 20 września

Zwiastun filmu na Youtube:

Nowy film Małgośki Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych „33 scen z życia” i głośnego „Sponsoringu”, to historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat. 

Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

W obsadzie - obok Andrzeja Chyry („Dług”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”) i Mateusza Kościukiewicza („Bejbi blues”, „Wszystko, co kocham”) - Maja Ostaszewska („Jack Strong”, „Katyń”, „Uwikłanie”), Łukasz Simlat („Wymyk”, „Lincz”, „Bez tajemnic”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Miasto 44”) i Olgierd Łukaszewicz („Generał Nil”, „Katyń”). Autorem zdjęć, a równocześnie współscenarzystą, jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu „Nieulotne” i FPFF w Gdyni za „33 sceny z życia”.

Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Konkursu Głównego 63-go Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obok „Tataraku” Andrzeja Wajdy i „Weisera” Wojciecha Marczewskiego to jedyny w ciągu ostatnich dwudziestu lat polski film, który znalazł uznanie w oczach selekcjonerów tego jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali. „W imię…” zostało nagrodzone prestiżową nagrodą Teddy Award którą wcześniej uhonorowano tak wybitnych i znaczących twórców jak Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

Kolejny zagraniczny sukces „W imię…” to Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund|Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. W uzasadnieniu nagrody dla „W imię…” doceniono obraz Szumowskiej za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. „W imię…” zostało również uhonorowane Nagrodą Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mix Milano 2013 oraz Nagrodą dla Najlepszego Filmu Neisse Film Festival Zittau 2013, gdzie dodatkowo Andrzej Chyra otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora. Jego rola została także doceniona przez jury 20. European Palic Film Festival, podczas którego zdobył specjalną nagrodę za „jedną z najlepszych i najodważniejszych kreacji w kinie europejskim ostatniej dekady”.

Film został sprzedany do szerokiej dystrybucji kinowej w ponad 25 krajach na całym świecie, w tym w USA. Wejdzie do kin na świecie we wrześniu.

Producentem „W imię…” jest firma MD4, film powstał w koprodukcji z Canal +.

Tanja Meisner / Memento Films

Produkcja: Polska 2013

Reżyseria: Małgośka Szumowska („33 sceny z życia”, „Sponsoring”)

Scenariusz: Małgośka Szumowska, Michał Englert („Nieulotne”, „33 sceny z życia” „Sponsoring”)

Obsada: Andrzej Chyra („Dług”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Komornik”, „Katyń”,), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko, co kocham”, „Bejbi blues”, „Matka Teresa od kotów”, „Bez wstydu”), Maja Ostaszewska („Jack Strong”, „Katyń”, „Uwikłanie”), Łukasz Simlat („Wymyk”, „Lincz”, „Bez tajemnic”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Miasto 44”, „Yuma”), Olgierd Łukaszewicz („Generał Nil”, „Katyń”)

 

CHCE SIĘ ŻYĆ w kinach od 11 października

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat, na miarę aktorskich dokonań Daniela Day Lewisa („Moja lewa stopa”), Javiera Bardema („W stronę morza”), Mathieu Almarica („Motyl i skafander”) i Francoisa Cluzeta („Nietykalni’). Film „Chce się żyć” zdobył Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.

Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia. 

W doborowej obsadzie filmu Macieja Pieprzycy, obok laureata Festiwalu w Gdyni Dawida Ogrodnika, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej - Orzeł Arkadiusz Jakubik („Drogówka”), laureaci Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni - Dorota Kolak („Jestem twój”), Katarzyna Zawadzka („W imieniu diabła”) i Janusz Chabior („Made in Poland”) oraz utalentowane aktorki młodego pokolenia - Anna Karczmarczyk („Galerianki”) i Helena Sujecka („Yuma”). Nieletniego Mateusza zagrał fenomenalnie uzdolniony debiutant Kamil Tkacz, którego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w „Co gryzie Gilberta Grape'a”.

4 września 2013 Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się powieść „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, na podstawie której powstał scenariusz do filmu.

„Mimo poważnej tematyki „Chce się żyć” jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy.” Maciej Pieprzyca, reżyser

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2013

Scenariusz i reżyseria:       Maciej Pieprzyca („Drzazgi”, „Inferno”, „Barbórka”)

Obsada: Dawid Ogrodnik („Jesteś Bogiem”, „Siostra miłosierdzia”, „Cisza”), Arkadiusz Jakubik („Drogówka”, „Jesteś Bogiem”, „Dom zły”, „Wesele”), Dorota Kolak („Jestem twój”, „Lęk wysokości”, „Vinci”, „Dzień kobiet”), Janusz Chabior („Drogówka”, „Made in Poland”, „Wszystko będzie dobrze”, „PitBull”), Katarzyna Zawadzka („W imieniu diabła”, „Królowa chmur”, „Baczyński”), Helena Sujecka („Cudowne lato”, „Yuma”, „Być jak Kazimierz Deyna”), Anna Karczmarczyk („Galerianki”), Anna Nehrebecka („Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, „Mój rower”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Kamil Tkacz („Run boy, run”)

 

BILET NA KSIĘŻYC w kinach od 8 listopada

Wyreżyserowana przez Jacka Bromskiego, twórcę komediowych przebojów „U Pana Boga za piecem” i „U Pana Boga w ogródku” – opowieść o młodości, przyjaźni i miłości w czasach, gdy człowiek stawiał pierwsze kroki na Księżycu

Rok 1969. Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska i dostaje przydział do służby w Marynarce Wojennej. W towarzystwie starszego brata - Antoniego (Mateusz Kościukiewicz), wyrusza do jednostki w Świnoujściu. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe znajomości. Antoni chce przygotować Adama do życia w jednostce. Nieoczekiwane spotkanie z piękną kobietą (Anna Przybylska) wywoła mnóstwo komplikacji w życiu młodego poborowego...

Gatunek: komedia

Produkcja: Polska 2013

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bromski („Zabij mnie glino”, „U Pana Boga za piecem”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Uwikłanie”)

Obsada: Filip Pławiak („Pokłosie”, „Wenecja”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko, co kocham”, „Matka Teresa od kotów”, „Bez wstydu”, „Bejbi blues”), Anna Przybylska („Sęp”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Dzień świra”), Krzysztof Stroiński („Lęk wysokości”, „80 milionów”, „PitBull”), Andrzej Chyra („W imię…”, „Dług”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Komornik”, „Sponsoring”,) Bożena Adamek („Rezerwat”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Spis cudzołożnic”), Piotr Głowacki („Dziewczyna z szafy”, „80 milionów”, „W ciemności”, „Sala samobójców”), Łukasz Simlat („W imię…”, „Wymyk”, „Lincz”, „Bez tajemnic”), Andrzej Grabowski („Drogówka”, „PitBull”)

 

IMAGINE w kinach od 12 kwietnia 2013

Zwiastun filmu na Youtube:

Długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego – jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki”.

Film „Imagine” miał światową premierę na festiwalu w Toronto. Uhonorowano go Nagrodą za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodą Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012. Wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego oraz zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie „Upadek”). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności...

„Scenariusz „Imagine” pisałem po kilkumiesięcznej dokumentacji dotyczącej technik orientacji przestrzennej, jakimi posługują się niewidomi. Uważam, że te metody są na wskroś poetyckie a zarazem niezwykle filmowe.” - Andrzej Jakimowski

Produkcja: Polska / Francja / Wielka Brytania /Portugalia 2012

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Jakimowski („Zmruż oczy”, „Sztuczki”)

Zdjęcia: Adam Bajerski („Zmruż oczy”, „Sztuczki”)

Muzyka: Tomasz Gąssowski („Zmruż oczy”, „Sztuczki”)

Obsada: Edward Hogg („Anonimus”, „Nicholas Nickleby”), Alexandra Maria Lara („Lektor”, „Młodość stulatka”, „Upadek”)

 

BEJBI BLUES w kinach od 4 stycznia 2013

Zwiastun filmu na Youtube:

Kasia Rosłaniec, reżyserka przebojowych i wielokrotnie nagradzanych „Galerianek”, przedstawia historię 17-latki, która zostaje matką. „Bejbi blues” to kolejny - po „Sali samobójców” i „Jesteś Bogiem” – odważny, prawdziwy, wstrząsający, ale też nie pozbawiony humoru, portret pokolenia młodych Polaków. Generacji facebooka, smsów, blogów i fast foodów.

17-letnia Natalia (Magdalena Berus) urodziła dziecko. Ale to wcale nie była „wpadka”. Natalia ciążę zaplanowała. Razem ze swoim chłopakiem Kubą (Nikodem Rozbicki) próbują podołać obowiązkom rodziców, choć sami jeszcze na dobre nie dorośli.

Natalia chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym, co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania.

W obsadzie, podobnie jak w „Galeriankach", Kasia Rosłaniec postawiła na młodych debiutantów. Natalię zagrała niezwykle utalentowana Magdalena Berus, która po roli w „Bejbi blues" wystąpiła u boku Jakuba Gierszała w filmie Jacka Borcucha "Nieulotne". Wspierają ją inne młode talenty - Klaudia Bułka, Nikodem Rozbicki i Michał Trzeciakowski. Obsadę uzupełniają gwiazdy: Magdalena Boczarska („Różyczka”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”), Katarzyna Figura („Yuma”), Renata Dancewicz („Pułkownik Kwiatkowski”), Danuta Stenka („PitBull”) i Jan Frycz („80 milionów”). Opiekunem artystycznym filmu jest Małgorzata Szumowska.

Produkcja: Polska 2012

Reżyseria: Kasia Rosłaniec („Galerianki”)

Obsada: Magdalena Berus, Klaudia Bułka, Nikodem Rozbicki, Michał Trzeciakowski, Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „Bez wstydu”, „Matka Teresa od kotów”), Magdalena Boczarska („Różyczka”), Danuta Stenka („Nigdy w życiu”, „Chopin. Pragnienie miłości”, „PitBull”), Katarzyna Figura („Yuma”, „Żurek”, „To nie tak jak myslisz kotku”), Dagmara Krasowska („Galerianki”), Renata Dancewicz („Pułkownik Kwiatkowski”), Jan Frycz („Pręgi”, „Korowód”, „80 milionów”).

Czytany 1295 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 wrzesień 2013 14:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama