cinema.pl Artykuły

piątek, 14 lipiec 2017 22:53

10. MFFA Animator - znamy wyniki

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W Poznaniu dobiegł końca jubileuszowy 10. MFFA Animator. Za nami ponad 300 pokazów, 20 koncertów i wydarzeń performatywnych oraz międzynarodowy konkurs. Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Odwiedziło nas ponad 130 gości z całego świata, w tym główny animator serialu Simpsonowie, David Silverman.To był rekordowy Animator nie tylko ze względu na rozszerzony program 10. edycji, czy liczbę gości. Według wstępnych danych z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób.

Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Pegazów, której towarzyszył pokaz filmu „MADAME TUTLI-PUTLI” z muzyką na żywo napisaną przez Johna Kameela Faraha.

W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 65 krajów. Międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska [krótki metraż] oraz Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA) [pełny metraż] przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX / Złoty Pegaz / 45 000 PLN
A Dad/ reż. Robert Cambrinus / Austria 2016
Film jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w zurychskim Cabaret Voltaire w 1916 roku.
Uzasadnienie Jury: Nagroda za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku.

II Nagroda / Srebrny Pegaz/ NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO (od 1 czerwca działającego pod nazwą Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)/ 25 000 PLN
Ja na zdjęciu / A photo of mine/ reż. Dennis Tupicoff / Australia 2017
Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych. 
Uzasadnienie Jury: Za monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu „odnalezionego materiału” („found footage”) i obrazów stworzonych rotoskopem.

III Nagroda /Brązowy Pegaz/ 15 000 PLN
Lot wróbla / Sparrow's Flight / reż. Tom Schroeder/ USA 2016
Film to hołd, który reżyser złożył nieżyjącemu przyjacielowi Dave'owi Herremu animując ich wspólne projekty.
Uzasadnienie Jury: Film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY / 45 000 PLN
Window Horses / reż. Ann Marie Fleming / Kanada 2016
Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz (Iranie).
Zwiastun filmu: https://vimeo.com/155891239
W uzasadnieniu jury przeczytać można: Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę.
W nagraniu wyemitowanym po ogłoszeniu werdyktu, reżyserka filmu Anne Marie Fleming pokreśliła jak ważna jest rola sztuki i kultury w szerzeniu tolerancji na całym świecie. 
 
NAGRODA SPECJALNA - nagroda za muzykę 10 000 PLN
Chateau au Go Go/ reż. Steve Gentile / USA 2016
Kinetyczna animowana, makrofotografowana zabawa, która bada obrazy odbite na korkach do wina.
Uzasadnienie Jury: Nagroda za błyskotliwą formę i znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką Vijaya Iyera.

NAGRODA SPECJALNA – nagroda rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki
Niezrozumienie / The Wrong End of the Stick / reż. Terri Matthews / UK 2016
Historia Malcolma Fetchera, neurotycznego nauczyciela zmagającego się z kryzysem tożsamości.
Uzasadnienie Jury: Doskonale stworzony film z ciętym humorem. Świetnie napisany, zaprojektowany i animowany. Doskonale wykonany.

NAGRODA SPECJALNA – nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego/ 10 000 PLN
Cipka / Pussy / reż.  Renata Gąsiorowska/ Poland 2016
Opowieść o młodej dziewczynie, która postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Uzasadnienie Jury: Zabawny film, który odważnie mówi o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała – o prawie, które zbyt długo uważano za brudne lub gorszące.

Link do kadrów z nagrodzonymi filmami - poniżej

NAGRODA SPECJALNA JURY
Wiatr nagle / The wind suddenly / reż. Edris Samani / Iran 2016
Historia polowania, na które ojciec zabiera syna. Chłopak postanawia przeszkadzać ojcu w strzelaniu do ptaków.
Uzasadnienie Jury: Film z niezwykle inspirującą wizją. To wartościowa przypowieść we współczesnym świecie dręczonym przez problemy.

Link do kadrów z nagrodzonymi filmami - poniżej

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE/ 5 000 PLN
Dzięki uprzejmości artysty \ Piotr Bosacki \ Polska 2016
Uzasadnienie dyrektora Artystycznego: „Za interesujące i dowcipne poszukiwanie niekonwencjonalnych związków obrazu i tekstu”.

Link do kadrów z nagrodzonymi filmami - poniżej

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Dzięki uprzejmości artysty \ Piotr Bosacki \ Polska 2016
Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą.

Link do kadrów z nagrodzonymi filmami - poniżej
 
NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
Louise nad morzem \ Louise en Hiver \ Louise by the Shore \ Jean-François Laguionie \ Francja, Kanada 2016 \
Historia starszej kobiety, która spóźnia się na ostatni pociąg mogący zabrać ją z morskiego kurortu. Sama jak palec, postanawia przetrwać stawiając czoła wszelkim przeciwnościom, tym realnym, jak i nieprawdziwym.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/zloRS-s_DoU

Link do kadrów z nagrodzonymi filmami - poniżej

KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
WITOLD GIERSZ

Kadry nagrodzonych filmów można pobrać tu: https://we.tl/EMTf7rQL2J
Fragmenty nagrodzonych filmów można pobrać tu: https://we.tl/bPxYNrmYU8
 

Przypominam, że Animator od tego roku kwalifikuje filmy do Oscarów®. Oznacza to, że laureat Grand Prix Animatora 2017, Robert Cambrinus ma znacznie ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji. Trzymamy kciuki!

Wszystkie nagrodzone filmy będzie można obejrzeć 14. lipca w Kinie Muza.
Do zobaczenia za rok!

Czytany 432 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 lipiec 2017 22:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Orgy