cinema.pl Artykuły

czwartek, 13 lipiec 2017 14:49

Geniusz Wima Wendersa

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

PIĘKNE DNI – premiera 4. sierpnia 2017 – film potwierdzający reżyserski geniusz Wima Wendersa.OPIS FILMU:

Wim Wenders z nadzwyczajną precyzją i namaszczeniem przeniósł na kinowy ekran sztukę swojego wieloletniego przyjaciela, Petera Handkego. Film w niezwykle ujmujący sposób przedstawia intymność i głębię relacji damsko-męskiej.

Pierwszoplanowa konwersacja, prowadzona przez głównych bohaterów na tarasie, jest elektryzującą opowieścią o doświadczeniach seksualnych, dzieciństwie, wspomnieniach, różnicach pomiędzy płciami. Utrzymany w subtelnym i intrygującym klimacie dialog, z czasem przeistacza się w swoistą żonglerkę kobiecym i męskim punktem widzenia, który charakteryzuje bezpretensjonalna szczerość.

Jednocześnie, na drugim planie w domowym zaciszu, pojawia się postać scenarzysty, który wymyśla i spisuje toczącą się rozmowę. Jego rola nie jest jednak oczywista. Powstaje bowiem pytanie, czy przypadkiem to nie tych dwoje na tarasie kieruje ręką osobliwego scenarzysty, tworząc w ten sposób wciągającą damsko-męską polemikę. Produkcja ze znakomitymi zdjęciami, muzyką i obsadą, w której znalazł się genialny Nick Cave.

TWÓRCY:

Reżyseria – Wim Wenders
Scenariusz –  Wim Wenders, Peter Handke
Produkcja – Peter Handke, Gian-Piero Ringel, Paulo Branco

BIOGRAM REŻYSERA:

Wim Wenders (ur. 1945 r.) niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik. Był studentem medycyny i filozofii w Monachium, Fryburgu i Düsseldorfie. Naukę jednak przerwał i wyjechał do Paryża. W 1968 r. podjął studia w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Monachium, którą ukończył w 1970r. Pracą dyplomową był film Summer in the city. W 1974 r. reżyser założył własne przedsiębiorstwo Wim Wenders Produktion. W. Wenders wykłada gościnnie w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Hamburgu. W 1989 r. był przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej oraz przewodniczącym jury MFF w Cannes. W 2005 r. został odznaczony orderem Pour le Mérite, a rok później – Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego filmowe portfolio obejmuje ponad 40 produkcji m.in. Szkarłatna litera (1973), Buena Vista Social Club (1999), Trąbka (2002), Pina (2011).

NOMINACJE I NAGRODY:

    Nominacja do Złotego Lwa w kategorii Najlepszy podczas MFF w Wenecji, 2016


PRODUKCJA: Francja/Niemcy/Portugalia 2016 CZAS: 97 min

https://www.youtube.com/watch?v=zg5PccB3mFg

Czytany 216 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 lipiec 2017 14:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv