Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

środa, 17 maj 2017 20:18

Wystawa Davida Lyncha w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W dniach od 12.11.2017 do 25.02.2018 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie miała miejsce niezwykła wystawa retrospektywna dorobku artystycznego Davida Lyncha.


Realizacji ekspozycji podjęli się organizatorzy Camerimage – Fundacja Tumult oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, przy wsparciu Fundacji Sztuki Świata, której współzałożycielem nota bene jest David Lynch.

Centrum Sztuki Współczesnej i Camerimage zapraszają na pierwszą w Europie tak przekrojową wystawę twórczości Lyncha. Obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, projekty designu i jego realizacje, jak również utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe, wideoklipy oraz scenariusze wejdą w skład retrospektywnego pokazu dzieł pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich.

Otwarcie unikatowej wystawy odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w niedzielę 12 listopada 2017 przy udziale Artysty.

Wystawa będzie towarzyszyć 25. jubileuszowej edycji festiwalu Camerimage, która odbędzie się w dniach 11–18 listopada 2017 w Bydgoszczy.

25. jubileuszowej edycji festiwalu Camerimage, która odbędzie się w dniach 11–18 listopada 2017 w Bydgoszczy, towarzyszyć będzie niezwykła wystawa dorobku artystycznego Davida Lyncha, obejmująca wszystkie jego aktywności artystyczne. Pomysłodawcą wystawy i autorem jej koncepcji jest dyrektor Festiwalu, Marek Żydowicz. Realizacji ekspozycji podjęli się organizatorzy Camerimage – Fundacja Tumult oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, przy wsparciu Fundacji Sztuki Świata, której współzałożycielem nota bene jest David Lynch.

David Lynch jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców filmowych. Szerszej publiczności znany jako reżyser serialu Miasteczko Twin Peaks, którego kontynuacja będzie miała premierę w maju tego roku. Lynch studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje. Pełnometrażowy debiut fabularny Głowa do wycierania otworzyła mu drzwi do kariery i w ciągu następnych kilkunastu lat jego kolejne filmy zyskiwały miano kultowych: Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive, Inland Empire. Za swój filmowy dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki był wielokrotnie nagradzany. Czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara. Był wielokrotnie doceniany przez inne prestiżowe festiwale i instytucje filmowe. W 2000 roku  pierwszy raz odwiedził Polskę by odebrać Nagrodę dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną przyznaną przez Festiwal Camerimage. Od tamtej pory wielokrotnie był gościem Festiwalu, prezentował polskiej publiczności nie tylko swoje filmy, ale też malarstwo, fotografię czy litografie.

W tym roku CAMERIMAGE i CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ zapraszają na pierwszą w Europie tak przekrojową wystawę twórczości Lyncha. Obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, projekty designu i jego realizacje, jak również utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe, wideoklipy oraz scenariusze wejdą w skład retrospektywnego pokazu dzieł pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich. Otwarcie unikatowej wystawy odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w niedzielę 12 listopada 2017 przy udziale Artysty.


Czytany 545 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 październik 2017 13:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież