cinema.pl Artykuły

piątek, 24 marzec 2017 21:21

O Allahu, który odebrał brata - otwarcie sekcji Fokus na Niemcy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

“Podczas gdy Jakob poszukuje prawdy, ja próbuję odnaleźć Jakob. Czy kiedykolwiek się odnajdziemy?”. Tak o swojej niezwykłej podróży opowiada Elí Roland Sachs, reżyser filmu “Brat Jakob”, który otworzy cykl “Fokus na Niemcy” podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.Elí Roland Sachs to urodzony w 1985 roku autor filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. “Brat Jakob” jest jego drugim pełnometrażowym dokumentem. W tym bardzo intymnym portrecie reżyser podejmuje próbę zrozumienia decyzji swojego brata, który parę lat wcześniej pod wpływem lektury koranu postanowił przejść na Islam. Film stanowi okazję do odnowienia utraconej braterskiej więzi i wychodzi daleko poza religijne rozważania.

Film jest także próbą odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące istoty wiary i jej miejsca w życiu człowieka, a także opowieścią o akceptacji, wolności i stereotypach. Ukazana w filmie historia skłania do rozważań na temat cienkiej granicy między głęboką potrzebą duchowego rozwoju, a niebezpieczeństwem ideologicznej pułapki. Elí Roland Sachs udokumentował fascynujący proces duchowej transformacji swojego brata, prowadząc z nim swoisty filmowy dialog w poszukiwaniu wyjaśnień i prób odbudowania relacji.

Fokus na Niemcy
Każdego roku, w ramach specjalnego cyklu, Festiwal prezentuje kinematografię wybranego kraju. Tegorocznym gościem specjalnym będą Niemcy. W ramach sekcji zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Tytuły wyprodukowane przez naszych zachodnich sąsiadów pojawią się także w części konkursowej, a przedstawiciele branży filmowej Niemiec i Polski spotkają się na wspólnej konferencji w ramach KFF Industry. W programie m.in.: “Obietnica”, “Opowieści śpiewaków i morderców”, “Święte ZOO”, “Dil Leyla”, “Szczęściarz”, “Austerlitz”, “Kiedy Paul przebył morze”.

Uroczyste otwarcie cyklu “Fokus na Niemcy”, połączone z projekcją filmu “Brat Jakob” z udziałem twórców odbędzie się 29 maja 2017r. w Kijów.Centrum.

Partnerami sekcji “Fokus na Niemcy” są Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, Goethe-Institut w Krakowie, German Films, Dom Norymberski, festiwal DOKLeipzig oraz
Krakowski Park Technologiczny.

Więcej informacji:
http://www.krakowfilmfestival.pl/fokus-na-niemcy/
https://www.facebook.com/events/1894055047506857/

57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja - 4 czerwca 2017 roku

Czytany 458 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 marzec 2017 21:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv