cinema.pl Artykuły

wtorek, 08 kwiecień 2014 20:52

Gwiazdy lombardu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na długo przed pojawieniem się nowoczesnych banków i bankomatów istniały już lombardy. Do połowy XX wieku to one były głównym źródłem kredytu konsumpcyjnego w Ameryce. Dzisiaj nadal pomagają wielu ludziom związać koniec z końcem.

 

mat.pras.Trzy pokolenia Harrisonów: dziadek Richard (znany również jako „Staruszek”), syn Rick oraz wnuczek Corey i jego kolega z dzieciństwa, Chumlee powracają w nowych odcinkach przebojowego serialu „Gwiazdy lombardu” – premiera sezonu 11 odbędzie się w poniedziałek, 5 maja o 23:00 na HISTORY.

Produkcja zabiera widzów za drzwi rodzinnego lombardu Gold & Silver mieszczącego się na przedmieściach Las Vegas. Harrisonowie bystrym okiem oceniają wartość każdego przedmiotu, jaki klienci chcą u nich zastawić lub sprzedać, od rzeczy najpospolitszych po autentycznie zabytkowe, na przykład XVI-wieczny samurajski miecz, pierścień mistrzów ligi futbolowej, obraz Picassa lub XVII-wieczny wyrok sądowy. Muszą umieć odróżnić autentyki od podróbek i udzielić fachowej odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: „Jaka historia kryje się za tym przedmiotem?” oraz „Ile to jest warte?”.

Półki w sklepie są pełne różnych przedmiotów, są tam m.in. guziki wykonane specjalnie na pogrzeb Jerzego Waszyngtona czy drewniana noga pirata. Każdy z tych przedmiotów ma własną historię. Za sukcesem interesu Harrisonów stoi przede wszystkim wiedza, intuicja, stalowe nerwy i rodzinna atmosfera. Richard („Staruszek”) ma smykałkę do precyzyjnego wyceniania przedmiotów. Rick, urodzony handlarz, wydaje się posiadać niezwykłą zdolność odróżniania skradzionych lub podrobionych przedmiotów i jest niewyczerpanym źródłem informacji na temat historii. Natomiast Corey, wyszkolony rzeczoznawca, jest mózgiem i siłą napędową lombardu. Kiedy Harrisonowie nie mają pewności co do wartości lub pochodzenia przedmiotu, zwracają się z prośbą o radę do profesjonalnej sieci specjalistów.

 

PRZEWODNIK PO ODCINKACH – sezon 11

Odcinek 1 – poniedziałek, 5 maja o 23:00

Chumlee ogląda złoty kartridż ze światowych mistrzostw Nitendo z 1990 roku – „święty Graal” dla miłośników gier wideo. Czy będzie chciał zapłacić wystarczającą sumę, by zdobyć go dla swojego salonu? Rick i Staruszek mają także chrapkę na klucze do celi, w której siedział Al Capone w więzieniu Cook Country. Czy uda im się zarezerwować ten cenny okaz dla siebie, czy może ktoś sprzątnie im go sprzed nosa? W odcinku wyjdzie na jaw, że Richard uwielbia chomikować różne przedmioty, a to, co udało mu się zgromadzić do tej pory wprawi wszystkich w osłupienie.

Odcinek 2 – poniedziałek, 5 maja o 23:30

Rick i Chumlee oglądają olbrzymią kolekcję butów firmy Nike. Jednak czy jest ona warta miliona dolarów? Do salonu trafia zegarek longitude marki Arnold & Son, który od 1700 roku był używany do nawigacji na morzu. Czy suma, którą zaproponuje Rick wystarczy, żeby kupić tak rzadki okaz? Corey i Chumlee przyglądają się starej kolekcji kajdanek, zawierającej jedne z najbardziej bolesnych i nielegalnych przyrządów do krępowania. Czy mężczyznom uda się zawrzeć transakcję, czy może coś stanie na ich drodze do zdobycia kolejnego, cennego przedmiotu?

Odcinek 3 – poniedziałek, 12 maja o 23:00

Do salonu trafia zabytkowy rewolwer – Colt Paterson z 1838 roku, używany przez jednego z pułkowników wojny secesyjnej. Czy Corey i Chumlee skuszą się na tak niespotykaną zdobycz? Natomiast przed Rickiem trudne wyzwanie - walka o list prezydenta Franklina D. Roosevelta, który został przez niego  napisany ręcznie zaraz po napadzie choroby Heingego-Medina. Chwilę później Rick, po kolejnym niewyjaśnionym zniknięciu swojego lunchu, wyrusza na poszukiwania winowajcy. Do kogo lub czego doprowadzi go śledztwo? 

Odcinek 4 – poniedziałek, 12 maja o 23:30

Pod drzwi lombardu podjeżdża całkowicie przerobiony Ford Roaster, rocznik 1932, z mniej niż 800 kilometrami na liczniku. Czy wysoka cena zapali czerwone światło na drodze do negocjacji? Tymczasem Corey i Chumlee targują się z mężczyzną, który stara się sprzedać im lalkę Marilyna Mansona, użytą w programie „Celebrity Deathmatch”. Czy zdecydują się na zakup, czy uznają ten pomysł za pozbawiony sensu? Chwilę później Rick ogląda dyplom za 2. miejsce w pływaniu na olimpiadzie z 1912 roku. Czy uda mu się zamienić olimpijskie srebro na złoto lombardu?

Odcinki 5-11 w kolejne poniedziałki od 23:00

 

POZNAJCIE BOHATERÓW

Richard Harrison „Staruszek” 

Richard Harrison służył w marynarce wojennej, a kiedy potem stracił milion dolarów na rynku nieruchomości, przeniósł się z rodziną do Las Vegas, by tam zacząć wszystko od nowa.

Otwierając w 1988 roku lombard Gold & Silver, musiał się błyskawicznie nauczyć wielu rzeczy. Dziś Richard może się pochwalić rzadką umiejętnością precyzyjnej wyceny każdego przedmiotu, od roleksa po zabytkowe samochody. Stał się prawdziwym mistrzem okazyjnych zakupów, również w innych lombardach, z którymi na co dzień rywalizuje, dzięki czemu zainwestowane na początku 10.000 dolarów pomnożył wielokrotnie i jego firma jest teraz warta miliony. Zdyscyplinowany, inteligentny i przebiegły, Richard zawsze twardo się targuje i trudno go zadowolić.

Rick Harrison 

Rick Harrison, który pracuje w tej branży już 28 lat, stał się ekspertem w rozpoznawaniu falsyfikatów i przedmiotów kradzionych. Dotyczy to także rzeczy bardzo cennych. Potrafi na przykład stwierdzić, czy zegarek Cartiera wyceniany na 30.000 dolarów to autentyk, czy podróbka.

Rick, który często spełnia rolę pośrednika między swym ojcem i synem, spaja rodzinę i firmę. W lombardzie zaczął pracować już jako 13-latek i jest urodzonym kombinatorem. Rzucił szkołę średnią, żeby się zająć sprzedażą podrabianych torebek, na czym zarabiał 2.000 dolarów tygodniowo. Nigdy nie żałował tej decyzji. W wieku 23 lat miał już tyle pieniędzy, że mógł zostać wspólnikiem swego ojca.

Corey Harrison „Big Hoss”

Corey Harrison zaczął pracować w lombardzie w wieku 9 lat. Poznał dogłębnie tajniki sztuki wyceny przedmiotów, po mistrzowsku rozpoznaje próby oszustwa, a do tego budzi respekt siłą fizyczną, bardzo przydatną w takich sytuacjach. Nie waha się jej użyć, zwłaszcza gdy trzeba chronić rodzinę. To on zajmuje się także zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników oraz obsługą klientów zdobywanych poprzez eBay. Rick uważa bowiem, że syn sam musi zarobić na swoje utrzymanie. Corey nie ma udziałów w rodzinnym interesie, ale liczy, że ta ciężka praca kiedyś mu się opłaci

Austin „Chumlee” Russell

Jako oddany przyjaciel Coreya z dzieciństwa, Chumlee jest dla Ricka jak syn i kręci się po lombardzie od dziecka. Wszyscy uwielbiają Chuma, ale często staje się ofiarą dowcipów chłopaków. Nie jest traktowany poważnie po części dlatego, że ciągle namawia Coreya do kupowania rzeczy, którymi mógłby się pobawić, jak gry wideo czy rekwizyty cyrkowe, a które zwykle nie przyniosłyby żadnego zysku. Ma złote serce i fantastycznie obsługuje ludzi, ale raz po raz udowadnia, że na interesach kompletnie się nie zna. Ponieważ zawsze się stara zadowolić swych klientów, często bierze ich stronę, co Ricka nieodmiennie wścieka.

 

Czytany 677 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 kwiecień 2014 20:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Komentarze   

0 #1 Richard 2015-04-07 23:28
Chumlee , jesteś spoko gość , pozdrowienia z Polski Trzymaj się i nie dawaj się tak Rickowi .Pozdrowienia.
Cytuj

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama