cinema.pl Artykuły

czwartek, 01 kwiecień 2021 14:22

Hipnoza - terapia czy mistyfikacja

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Korzystają z niej wszyscy: od celebrytów po służby specjalne. Stosują ją psychiatrzy, naukowcy i szarlatani. Hipnoza nadal budzi niepokój, choć od lat z powodzeniem leczy zaburzenia medyczne oraz psychologiczne. Motyw hipnozy pojawiał się w wielu filmach i serialach. W nowym serialu „Rysa”, główna bohaterka podda się hipnozie podczas terapii, aby odzyskać utracone wspomnienia.

 

Psychologowie twierdzą, że hipnoza to rodzaj transu. Podobnego uczucia doświadczamy zanurzając się bez reszty w pasjonującej książce czy koncentrując się na prowadzeniu samochodu. Różnica polega na tym, że podczas hipnozy jesteśmy niezwykle podatni na sugestie osoby przeprowadzającej seans. 

Hipnoza jest użytecznym narzędziem w psychoterapii i medycynie, bo pozwala na kontakt z doświadczeniami, które są zgromadzone w nieświadomej części umysłu. Hipnoza ma szerokie zastosowanie w dzisiejszych czasach. W chirurgii i anestezjologii używana jest podczas przygotowania do operacji i do uśmierzania bólu. W psychologii i psychiatrii znajduje zastosowanie w pracy z pacjentami z zaburzeniami osobowości i uzależnieniami. W ginekologii w czasie porodu lub leczenia nieustających wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży. W stomatologii hipnoza jest dostępna, jako alternatywna forma znieczulenia. 

Hipnoza medyczna jest bezpieczna, ale na jej temat krąży wiele legend i mitów. Wiele razy w filmach i serialach widzieliśmy, że pacjent nie wybudzał się ze snu. To nieprawda. Pacjenci jeśli zasypiają podczas seansu, to ze zmęczenia, jednak budzą się normalnie. Mitem też jest to, że hipnotyzowani są pozbawieni woli. Każdy pacjent może przerwać hipnozę gdy uzna, że dzieje się coś niepokojącego podczas seansu. Istnieją zasady wykorzystania hipnozy w leczeniu. Wynika z nich, że hipnoza powinna być przeprowadzana przez osoby posiadające przygotowanie teoretyczne i praktyczne w leczeniu zaburzeń. Sugestie terapeutyczne przekazywane w czasie hipnozy powinny być ograniczone do obszaru tych zaburzeń.

Istnieje również nieetyczna strona wykorzystywania hipnozy. Na przykład w przeszłości w reklamach, poprzez przekazy podprogowe, które od lat są zakazane. Służby specjalne stosują hipnozę, by wydobyć informacje w czasie przesłuchań. Takie praktyki są nielegalne, a zeznania uzyskane w ten sposób nie mają wartości prawnej. Hipnoza wykorzystywana jest również przez różnej maści szarlatanów do publicznych występów i rozrywki, co jest uznawane za nieetyczne przez środowisko naukowe.

Różni ludzie są w różnym stopniu podatni na hipnozę. Z badań wynika, że całkowicie odpornych na hipnozę jest około 5% populacji, a w najgłębszy trans można wprowadzi 25% osób. W stanie głębokim sugestie mogą być bardzo silne. Przeprowadzano eksperymenty, w których podczas seansu mówiono badanym, że będą poparzeni rozżarzonym prętem. Tak naprawdę byli dotykani długopisem, ale w tych miejscach pojawiały się zaczerwienienia i bąble, a poddawana eksperymentowi osoba czuła ból. Znawcy tematu podkreślają jednak, że nawet najgłębiej zahipnotyzowana osoba nie jest bezwolna. Człowiek będący w transie nie wykona polecenia, które jest niezgodne z jego sumieniem. 

Teoretycznie jednak nasze sumienie można obejść. Jeśli przekonamy osobę zahipnotyzowaną, że jest na planie filmu i strzela tylko na niby, taki człowiek może naprawdę pociągnąć za spust. Nie odnotowano jednak tak drastycznych przypadków. Znana jest inna historia z końca lat 90, w której wykorzystano hipnozę do przestępstw. We Włoszech właściciele sklepów zawiadamiali o tajemniczym znikaniu gotówki z kas sklepowych. Nie potrafili wyjaśnić, jak do tego doszło. Dopiero na nagraniach z monitoringu można było zobaczyć, że sprawcy hipnotyzowali ekspedientów - tkwili bez ruchu, nie wiedzieli co się dzieje. 

Czy hipnoza sprawdzi się w przypadku problemów komisarz Brzozowskiej w serialu „Rysa”? Czy jej psychiatra, dr Zimecki, zastosuje się do przyjętych zasad czy wykorzysta hipnozę do manipulacji swoją pacjentką?

Premiera telewizyjna serialu Rysa już 13 kwietnia o godz. 22:00 w AXN. Kolejne odcinki emitowane będą w każdy wtorek o 22:00.

 

 

 

 

Źródła:

hipnoza.org.pl

znanylekarz.pl

mojapsychologia.pl

swiat-zdrowia.pl

psychiatria.org.pl

wyborcza.pl

rp.pl

onet.pl

polskatimes.pl

gazeta.pl

focus.pl

Czytany 157 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 kwiecień 2021 14:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama