cinema.pl Artykuły

piątek, 06 listopad 2020 11:47

"We Have One Heart" może walczyć o Oscara

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ostatni weekend okazał się być szczęśliwym dla Katarzyny Warzechy, reżyserki „We Have One Heart”. Animowany film dokumentalny, wyprodukowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, został doceniony na trzech międzynarodowych festiwalach. Jeden z nich otwiera „We Have One Heart” drogę do Oscara.

 

Chicago International Film Festival to najdłużej odbywający się festiwal filmowy w Ameryce Północnej. Poprzez sztukę audiowizualną wspiera międzykulturową komunikację. Jury konkursu dokumentalnych filmów krótkometrażowych: Paloma Martinez, Milad Hosseini-Mozari, Sandra Ignagni przyznało nagrodę Złoty Hugo dla najlepszego dokumentalnego filmu krótkometrażowego dla dokumentu-animacji z programu „Pierwszy dokument” „We Have One Heart” w reżyserii Katarzyny Warzechy. Nagroda Złoty Hugo kwalifikuje do zgłoszenia filmu do nominacji do Oscara.

"W tym roku nagroda Złoty Hugo została przyznana filmowi We Have One Heart (Polska) wyreżyserowanego przez Katarzynę Warzechę. Film opowiada podnoszącą na duchu historię niezwykłego ponownego zjednoczenia rodziny na przestrzeni kilku pokoleń oraz odległości geograficznych. Film bezbłędnie przeplata rodzinne materiały archiwalne z animacją jak również błyskotliwym głosem narratora. Te wszystkie czynniki tworzą bardzo intymną i unikatową całość, która zdecydowanie zasługuje na to ważne wyróżnienie." - uzasadnia swój wybór jury.

Central and Easter European Film Festival CinEast w Luksemburgu co roku prezentuje najciekawsze filmy z 20 krajów europejskich. Festiwal trwa 18 dni. Na widzów czekało blisko 100 projekcji, 40 z nich to filmy krótkometrażowe. Wśród nich znalazł się animowany-dokument Katarzyny Warzechy „We Have One Heart”, który urzekł widzów, zdobywając nagrodę publiczności za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Festiwal DocsMX  to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Ameryce Środkowej. Wcześniej znany był jako DocsDF - Festival Internacional de Cine Documental de la Ciudad de México. W tym roku festiwal świętuje swoją piętnastą edycję, podczas której doceniono animację Warzechy. Dokument „We Have One Heart” zwyciężył w sekcji Fragmentos Internacionales.

Film opowiada historię Adama i jego rodziny. Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję wymienianą przed laty przez swoich rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Odnalezienie listów to dla Adama okazja, aby dowiedzieć się czegoś o ojcu, którego dotąd nie poznał. Twórcy „We Have One Heart” połączyli animację, archiwalne zdjęcia, prawdziwą korespondencję oraz współczesne ujęcia filmowe.

- Bohaterów filmu: Adama i Anię Witkowskich znam od wielu lat. To ważne postaci na trójmiejskiej scenie artystycznej. Kiedy Ania opowiedziała mi historię o znalezionym po 40 latach ojcu Adama, wiedziałam, że jest to wspaniały temat na film. Kilka miesięcy szukałam odpowiedniej formy do opowiedzenia tego, co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu. Animacja pomogła mi pokazać świat bohaterów uwiarygodniony materiałem dokumentalnym w postaci listów i zdjęć. Dzięki temu ożywiliśmy ten świat, a ja uniknęłam „gadających głów” – mówi Katarzyna Warzecha.

Film „We Have One Heart” powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Jego producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Film powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym i koproducentem jest firma Silver Frame. Koproducentem filmu jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Dokument został również wsparty przez Miasto Gdańsk.

Czytany 255 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 listopad 2020 11:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama