cinema.pl Artykuły

wtorek, 25 luty 2020 21:31

Wschodząca Gwiazda Bartosza Bieleni

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, popularnie zwany Berlinale, to nie tylko czerwone dywany, Niedźwiedzie i jedne z największych w świecie targów branżowych. To również okazja do przyznania dziesiątce najbardziej obiecującym europejskim talentom aktorskim nagrody Shooting Stars. 

 

Wschodząca Gwiazda Bartosza BieleniShooting Stars (Wschodzące Gwiazdy) jest sztandarowym projektem European Film Promotion mającym na celu promowanie młodych aktorów z Europy. Finansują go unijny program Creative Europe – Media oraz krajowe instytucje filmowe poszczególnych państw członkowskich Unii. Sekcja Media Kreatywnej Europy udziela również dofinansowania m.in. producentom i dystrybutorom filmów europejskich, organizatorom festiwali, targów i szkoleń branżowych. 

Od 23 lat pięcioosobowe jury, składające się profesjonalistów związanych ze światem filmu, wybiera spośród 28 kandydatów zgłoszonych przez organizacje członkowskie europejskiej sieci promocji filmów dziesięciu laureatów. Aby zakfalifikować się do statuetki Shooting Stars, kandydaci muszą spełniać ściśle określone warunki – mają mieścić się w przedziale wiekowym od 16 do 32 lat, wykazać się sukcesami zawodowymi we własnym kraju, co najmniej jedną główną rolą zagraną w krajowej produkcji w ostatnich dwóch latach poprzedzających nominację oraz biegłą znajomość języka angielskiego. 

Projekt Shooting Stars trwa cztery dni. Jest jedyną tego rodzaju platformą otwierającą młodym aktorom europejskim drzwi do międzynarodowej kariery filmowej. Laureaci uczestniczą bowiem w sesjach zdjęciowych, w indywidualnych spotkaniach z reżyserami oraz reżyserami obsady. Biorą udział w warsztatach aktorskich, w castingach i spotkaniach z producentami. Przedstawieni są także światowej prasie branżowej. Przez cały następny rok zapraszani są, jako młode twarze europejskiego kina, na międzynarodowe festiwale filmowe.

Najlepszymi przykładami skuteczności programu są znamienite kariery laureatów poprzednich edycji Shooting Stars m.in. Daniela Craiga (Casino Royal, Skyfall, Dziewczyna z tatuażem), Rachel Weisz (Wierny ogrodnik, Faworyta, Nieposłuszne), Carey Mulligan (Wielki Gatsby, Sufrażystka, Kraina wielkiego nieba), Alby Rohrwacher (Szczęśliwy Lazzaro, Angelo) czy Daniela Brühl (Good Bye, Lenin!, Bękarty wojny), by wymienić tylko kilku.

W skład tegorocznego jury wybierającego dziesięciu najzdolniejszych europejskich aktorów weszli słowacka producentka i wiceprezydent Słowackiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej Katarína Krnáčová, reżyserka castingowa z Wielkiej Brytanii Lucy Bevan, odpowiedzialna za obsadę m.in. takich produkcji jak Koty dla Universal, Cruella dla studia Disney i Śmierć na Nilu dla Foxa, fiński reżyser Dome Karukoski (Dom mrocznych motyli, Tom of Finland, Tolkien), niemiecki krytyk filmowy Rüdiger Sturm oraz bułgarska reżyserka była laureatka nagrody Shooting Stars Vasela Kazakova (pokazany na ubiegłorocznych festiwalach w Locarno i Warszawie Kot w ścianie)

Faworytami zespołu jury, obok Bartosza Bieleni, zostało czterech aktorów i pięć aktorek: Martina Apostolova, odtwórczyni głównej roli w bułgarskim filmie Irina (2018), którego międzynarodowa premiera odbyła się podczas 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Victoria Carmen Sonne, laureatka duńskej nagrody filmowej ‘The Bodil Award’ za rolę w dramacie zatytułowanym Wakacje (2018), Zita Hanrot - wielka nadzieja francuskiego kina oraz posiadaczka prestiżowego Cezara za udział w filmie Fatima, w tym roku zachwyciła jurorów rolą w dramacie School Life (Szkolne życie), Joana Ribeiro z Portugalii – Angelika w zwariowanej komedii Terry Gilliama Człowiek, który zabił Don Kichota oraz Louisa w opowieści Rity Nunes Linhas Tortas i Szwajcarka Ella Rumpf znana publiczności z takich produkcji jak Tiger Girl, Symphony for the Devil czy nagrodzony na festiwalu w Londynie w 2016 roku Grave.

Spośród dobrze zapowiadających się aktorów jury wybrało najzdolniejszych: pochodzącego z estońskiej rodziny aktorskiej, dwudziestoczteroletniego aktora filmowego i teatralnego Pääru Oja (Mihlel i 1944), nominowanego go German Film Award Jonasa Dasslera, który w ubiegłym roku wcielił się w rolę seryjnego mordercy w Złotej rękawiczce – jednego z najbardziej kontrowersyjnych filmów pokazanych podczas Berlinale 2019. Przyznanie statuetki Shooting Stars gruzińskiemu Daneur noble Levanowi Gelbakhianiemu (debiutancka rola w And Then We Danced), jurorzy uzasadnili następująco: ‘W młodym wieku, zaledwie dwudziestu jeden lat, Levan już jest mistrzem zmysłowej elegancji fizycznej i wyjątkowej wrażliwości emocjonalnej’. Najmłodszym odbiorcą nagrody jest dwudziesoletni Holender Bilal Wahib. Paradise Drifters, w którym Wahib gra młodocianego przestępcę – w programie tegorocznego Berlinale – spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności i pozytywnymi opiniami krytyków. 

Obsypanego licznymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych (Gdynia, Koszalin, Bordeaux, Palm Springs) laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Bartosza Bieleni nie musimy przedstawiać polskiej publiczności. Znany jest z ról w takich filmach jak Kler Wojciecha Smarzowskiego, Na granicy Wojciecha Kasperskiego, Człowiek z magicznym pudełkiem Bodo Koxa, Disco Polo Maćka Bochniaka, Ja teraz kłamię Pawła Borowskiego czy rywalizująego o tegoroczną statuetkę Oscara obrazie Jana Komasy Boże Ciało. 

To chyba rola Daniela, chłopaka z poprawczaka, który postanawia zostać księdzem, najbardziej zwróciła uwagę jurorów na młodego aktora. Decyzję przyznania Bieleni nagrody Shooting Stars członlowie zespołu uzasadnili następująco:

‘Grzesznik i święty. Diabeł i anioł. Jeśli wątpisz, że przeciwieństwa mogą spotkać się u jednego człowieka, przemyśl to jeszcze raz. Bo Bartosz Bielenia sprawi, że w to uwierzysz. Z nieskończonymi zdolnościami kroczy szaleńczymi ścieżkami rozpaczy i odkupienia. Dzięki tej hipnotyzującej obecności sprawia, że chcesz się do niego przyłączyć. W tym samym czasie na swoich ramionach dźwiga cały film. Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią’.

Ceremonia rozdania nagród dla odbyła się w poniedziałkowy wieczór w sztandarowym kinie festiwalowym na Placu Poczdamskim - Berlinale Palast.

Krótki wywiad z Bartoszem Bielenią oraz relację z Czerwonego Dywanu można zobaczyć w załączonch poniżej linkach.

 

Wywiad z Batoszem Bielenią

https://www.youtube.com/watch?v=bN5bslnn3yg 

Na Czerwonym Dywanie

https://www.youtube.com/watch?v=kOLduvREY_s 

Ewa Cieplińska-Bertini

 

Czytany 472 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 marzec 2020 16:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama