cinema.pl Artykuły

środa, 19 luty 2020 13:45

PREMIERA „Gargantua i Pantagruel”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

22 lutego odbędzie się czwarta premiera sezonu w Teatrze Horzycy. Na deskach Sceny na Zapleczu premierowo zobaczymy spektakl „Gargantua i Pantagruel” wyreżyserowany przez Jakuba Skrzywanka, w adaptacji Pawła Soszyńskiego. Spektakl powstaje jako koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

 

„Gargantua i Pantagruel” to epopeja fantastyczna pełna niebanalnych postaci, zaskakujących wydarzeń i niekoniecznie wybrednych żartów. François Rabelais, XVI-wieczny pisarz i duchowny, głosił wiarę w prawo człowieka do szczęścia i równość wszystkich ludzi. W średniowieczu jego tezy były szokujące. Czy okażą się kontrowersyjne także dla nas? Na co jesteśmy gotowi w teatrze? 

– Po pięciu wiekach od wydania książki zadajemy sobie pytanie o jej przystępność i współczesną akceptowalność. Czy dziś frazy Rabelais’go są równie kontrowersyjne, jak u schyłku czasów, kiedy to zewsząd dało się słyszeć; „memento mori” – mówi Jakub Skrzywanek, reżyser. – Paradoksalnie w naszym spektaklu „Gargantuą i Pantagruelem” chcemy opowiedzieć o końcu kultury i społeczeństwa. 

Rozum doprowadził nas na skraj katastrofy. A my śmiejemy się, żegnając ten świat na zawsze. Bujamy się jak akrobaci na stryczkach, które sobie uwiliśmy. Myślimy, że świat to wesołe miasteczko, a szubienica to nasza karuzela – czytamy w opisie spektaklu.

Tadeusz Boy–Żeleński, autor polskiego przekładu „Gargantui i Pantagruela” pisał, że dzieło to „rozsadza wszelkie ramy, w jakich chcielibyśmy je zamknąć, oraz uporczywie się wymyka z przegródek wszelkiej klasyfikacji i definicji. Satyra, zapewne; ale jakże odmienna od akademickiego pojęcia tego słowa!”

Twórcy badają potencjał komiczny i krytyczny „Gargantui i Pantagruela”, opowiadając o końcu świata i kultury. W barwnym spektaklu łączą inspiracje malarstwem Hieronima Boscha z humorem rodem z Monthy Pythona.

Kostiumy, które zaprojektowała Anna Maria Karczmarska, z jednej strony inspirowane są XVI-wiecznymi rycinami dziwadeł, z drugiej niezwykłymi stworzeniami ze świata fauny. Za muzykę wzorowaną m.in. na średniowiecznej polifonii odpowiada Karol Nepelski, natomiast autorką choreografii jest Agnieszka Kryst.

François Rabelais

„Gargantua i Pantagruel”

Koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu

 

 

reżyseria - Jakub Skrzywanek

adaptacja i dramaturgia - Paweł Soszyński

scenografia - Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek

kostiumy - Anna Maria Karczmarska

muzyka - Karol Nepelski

światło - Aleksandr Prowaliński

choreografia – Agnieszka Kryst

asystentka reżysera - Anna Magalska

inspicjentka/suflerka - Anna Kruzińska

występują:

Małgorzata Abramowicz

Anna Magalska

Bartosz Woźny

Rafał Kronenberger (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu)

Andrzej Jakubczyk (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu)

Monika Stanek (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu)

 

Gramy:

22-23, 25-27 lutego, godz. 19:00

24-26 marca, godz. 19:00

Czytany 408 razy Ostatnio zmieniany środa, 19 luty 2020 13:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama