cinema.pl Artykuły

piątek, 10 styczeń 2020 14:03

Mapa Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Mapa Dekalogu to udostępniony online przewodnik umożliwiający poznawanie Warszawy poprzez miejsca, w których nakręcone zostały sceny z Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego. Internetowy serwis, zrealizowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, działa pod adresem mapadekalogu.pl.

 

10 grudnia 2019 roku minęło 30 lat od polskiej premiery Dekalogu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser wraz z Krzysztofem Piesiewiczem – swoim wieloletnim współpracownikiem i współautorem scenariuszy kilkunastu filmów – podjął próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka. Cykl wyprodukowany dla Telewizji Polskiej okazał się jednym z najważniejszych dokonań w dziejach polskiej kinematografii, a z pewnością – najżywiej przyjętym w światowej kulturze filmowej i najczęściej analizowanym w zagranicznym piśmiennictwie.

W Dekalogu nie ma ciągłości zdarzeń i akcji, każda część przynosi też nowych bohaterów. Wspólne jest za to miejsce opowiadanych historii – ogromne osiedle wielopiętrowych bloków. W ciasnych mieszkaniach rozgrywają się mniejsze i większe ludzkie dramaty, a poszczególne opowieści w bardzo uniwersalny sposób nawiązują fabułą do problematyki kolejnych przykazań.

„Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego jest dziełem wyjątkowym w kinematografii światowej. Pomyślany jako cykl telewizyjny przekroczył granice, został przetłumaczony na wiele języków, dotarł do serc i umysłów ludzi na całym świecie, dla wielu był objawieniem. Siła rażenia cyklu była wielka zarówno pod względem  zasięgu, jak i w czasie” – Natalia Koryncka-Gruz

Mapa Dekalogu, autorski pomysł reżyserki Natalii Korynckiej-Gruz, pozwala wielbicielom cyklu poznać Warszawę poprzez miejsca, w których Dekalog został nakręcony. Spacer można odbyć zarówno online, jak i przechadzając się ulicami miasta przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych.

Responsywny serwis dostępny w wersji polskiej i angielskiej (w planach kolejne wersje językowe: francuska i hiszpańska) zawiera aktualnie 25 lokalizacji obecnych w Dekalogu, wzbogaconych o współczesne fotografie wykonane przez Piotra Jaxę, fragmenty filmów i scenariuszy, a także filmoznawcze opisy miejsc oraz refleksje o dylematach etycznych zawartych w 10 przykazaniach i kolejnych odcinkach cyklu. Mapa Dekalogu może być przewodnikiem dla turystów, również zagranicznych, odwiedzających Warszawę oraz wszystkich, którzy są zainteresowani twórczością wybitnego reżysera.

Czytany 186 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 styczeń 2020 14:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama