cinema.pl Artykuły

czwartek, 09 styczeń 2020 13:49

Cykl Kino Jazz

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Ella Fitzgerald. Just One Of Those Things" – od 31 stycznia w kinach studyjnych w ramach cyklu #kinojazz

 

Reżyseria: Leslie Woodhead, brytyjski twórca filmów dokumentalnych, zdobywca wielu nagród, w tym BAFTA, odznaczony przez Królową Elżbietę za pracę na rzecz telewizji. Filmy „The Day They Dropped the Bomb” (2015), „The Day Kennedy Died” (2013), „How the Beatles Rocked the Kremlin” (2010).

Produkcja: Reggie Nadelson, Peter Worsey – specjalizujący się w dokumentach muzycznych, m.in. „Miles Davis. Birth of The Cool”, „Count Basie: Through His Own Eyes”, „Amy Winehouse: Back to Black”, „Joe Cocker: Mad Dog With Soul".

Występują: Ray Brown Jr. (syn Elli Fitzgerald), Tony Bennett, Jamie Cullum, Patti Austin, Itzhak Perlman, Andre Previn, Smokey Robinson

Zwiastun:

Facebook: https://www.facebook.com/kinojazzPL

ELLA FITZGERALD - First Lady of Song. Jedna z najwybitniejszych wokalistek w historii jazzu i muzyki rozrywkowej. Odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George'a Busha. Od pierwszej połowy lat 50-tych przez ponad 20 lat co roku wygrywała w rankingu pisma „Down Beat” w kategorii Najlepsza Wokalistka. Jej kariera trwała ponad pół wieku. Wyróżniały ją niezwykła muzykalność, wybitne poczucie swingu i rytmu, łatwość w improwizacjach oraz wokalna wirtuozeria dająca wrażenie lekkości nawet najtrudniejszych fraz. Jako nastolatka po wygraniu konkursu talentów została zaangażowana do big bandu Chicka Webba, z czasem rozpoczęła solową karierę. Dzięki namowom Normana Granza porzuciła koncerty klubowe na rzecz cyklu Jazz at the Philharmonic. Nagrała kilkadziesiąt płyt, w tym z Louisem Armstrongiem (słynne „Cheek to Cheek”) a także songbooki kilku wielkich amerykańskich twórców piosenek, w tym Gershwinów, Berlina, Ellingtona, Portera i in.

 

 

 

„Ella Fitzgerald. Just One Of Those Things” - wokalistka miała zaledwie 15 lat, kiedy w 1934 roku wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie. Od tego momentu jej życie stało się drogą na nieosiągalny dla innych wokalistów szczyt. W filmie pokazane są niepublikowane dotąd zdjęcia i wywiady, z których wyłania się obraz Elli jakiej nie znał świat – zamyślonej, zabawnej, rodzinnej, umiejącej postawić na swoim. Dokument przypomina także mniej znane fakty, pokazując Artystkę walczącą o prawa obywatelskie Czarnych w czasach rasizmu oraz obrazuje dylematy, z jakimi mierzyła się przez całe swoje życie: głód występów pomieszany z nieustanną tęsknotą za życiem rodzinnym.

 

 

 

KINO JAZZ to projekt powołany w 2019 roku przez Musicine i Fundację EuroJAZZ (wydawcę JazzPRESS i RadioJAZZ.FM), prezentujący filmy dokumentalne o jazzie w kinach studyjnych w całej Polsce. Cykl zapoczątkował dokument „Blue Note Records: Beyond The Notes” (2018 r) w reż. Sophie Huber. Drugi w kinach pojawił się „Chasing Grane. Historia Johna Coltrane’a” Johna Scheinfelda. W ramach projektu wyświetlany jest także film „Miles Davis. Birth of The Cool” (2019 r) w reż. Stanleya Nelsona, a także święty graal Holywood – film „Amazing Grace: Aretha Franklin” Alana Elliotta, Sydney’a Pollacka.

Czytany 190 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 styczeń 2020 13:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama