cinema.pl Artykuły

piątek, 08 listopad 2019 14:02

Premiera w Teatrze Powszechnym

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

,,Ach, jakże godnie żyli” to podróż przez historię Teatru Ósmego Dnia, legendy poznańskiej alternatywy teatralnej. Grupa stała się symbolem teatru kontrkulturowego, reprezentującego silną postawę ideową oraz – pomimo wielu represji – aktywnie negującego i podważającego społeczno-polityczny porządek PRL-u.

 

Ewa Wójciak, liderka zespołu, mawiała, że artysta nie powinien zajmować się w teatrze osobistymi bolączkami. Marcin Liber – reżyser spektaklu, jedno z dzieci Teatru Ósmego Dnia – przekornie bada granice tego przykazania. Przez rekonstrukcję manifestów, metod pracy z ciałem i najgłośniejszych przedstawień Ósemek, twórcy zadają pytania o sens i tożsamość ideałów teatru politycznego, który wywodzi się z offu, ale dziś funkcjonuje najczęściej w ramach repertuarowych instytucji. Czy kontrkulturowe budowanie małych wspólnot może być dobrą strategią przetrwania w czasach radykalnych podziałów społecznych?

 

Tytuł nawiązuje do legendarnego spektaklu „Ach, jakże godnie żyliśmy” Teatru Ósmego Dnia, którego premiera odbyła się w 1979 roku w Poznaniu. W kreacji zbiorowej wyreżyserowanej przez Lecha Raczaka zagrali m.in. Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki, Tadeusz Janiszewski i Adam Borowski. Po latach prof. Juliusz Tyszka tak pisał o tym przedstawieniu: „Pozostało w pamięci trzech pokoleń polskich inteligentów jako manifestacja duchowej wolności w czasach zniewolenia i jako wybitne dzieło teatralne, które wyznaczało jeden z najistotniejszych kierunków rozwoju teatru poszukującego na świecie, zainspirowany dokonaniami Teatru Laboratorium i teatru politycznego zrodzonego na Zachodzie z młodzieżowej rewolty lat 60.”.

 

 

Spektakl realizowany w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe. 

 

„Ach, jakże godnie żyli”

 

premiera: 23 listopada 2019 r., Scena Mała, Teatr Powszechny w Warszawie

kolejne pokazy: 24 listopada o godz. 16.00 i 19.30, 26 listopada o godz. 19.30 oraz 22, 23, 24 i 25 stycznia 2020 r. o godz. 19.30

 

reżyseria: Marcin Liber

dramaturgia: Martyna Wawrzyniak

scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Mirek Kaczmarek 

muzyka: Filip Kaniecki

konsultacje choreograficzne: Dominik Więcek 

inspicjentka: Iza Stolarska

 

obsada: Jacek Beler, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Filip Kaniecki, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak

Czytany 267 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 listopad 2019 14:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama