cinema.pl Artykuły

czwartek, 07 listopad 2019 13:41

Aretha Franklin zaprasza do kin od 15 listopada

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

15 listopada do kin studyjnych trafi „Amazing Grace: Aretha Franklin” – dokument, poświęcony Arecie Franklin, będący zapisem jej historycznego koncertu z 1972 roku – sesji nagraniowej do płyty o tym samym tytule, która stała się najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszech czasów i jednym z najważniejszych w dorobku Arethy Franklin, Amerykańskiej Królowej Soul.

 

„Amazing Grace (…)” będzie można zobaczyć w ramach cyklu #kinojazz stworzonego przez Arkadiusza Jaskólskiego, prezesa firmy dystrybucyjnej Musicine oraz Agnieszkę Holwek i Jerzego Szczerbakowa z Fundacji EuroJAZZ. „Film pojawi się na przeszło 100 seansach na ekranach ponad 45 kin z Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w całym kraju. Życie kinowe tego obrazu rozpoczyna się 7.11 na American Film Festiwal we Wrocławiu. Premierowy pokaz w warszawskim kinie Luna 15.11 rozpocznie natomiast serię seansów, które potrwają do końca roku” - mówi Jaskólski.

Film od swojego pierwszego pokazu zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków na całym świecie. Obraz został okrzyknięty „transcendentną przyjemnością” (The Guardian), „wspaniale intymnym” (Time), „kinowym zmartwychwstaniem” (Washington Post), „radosnym, niezapomnianym filmem” (Seattle Times).

„Amazing Grace: Aretha Franklin” to kolejny film jazzowy na ekranach polskich kin. W ramach cyklu pojawiły się już dokumenty: „Blue Note Records: Beyond Notes, Chasing Trane. Historia Johna Coltrane’a”oraz „Miles Davis. Birth Of The Cool”. „Naszym celem jest popularyzacja jazzu przez dotarcie do publiczności kinowej i przybliżenie najważniejszych dla tej muzyki twórców. W planach kolejne filmy, w styczniu na ekrany trafi Ella Fitzgerald: Just One of Those Things” – mówi Agnieszka Holwek.

Zwiastun:

https://www.youtube.com/watch?v=bu6SNWBPWfQ 

Facebook: https://www.facebook.com/kinojazzPL

Reżyseria: Sydney Pollack („Czyż nie dobija się koni?”, „Tootsie”, „Pożegnanie z Afryką”) i Allan Elliott

Amerykańska Królowa Soul i autorka tekstów, Aretha Franklin, podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 roku nagrywa na żywo w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel pt. „Amazing Grace”. Śpiewa głównie do afroamerykańskiej publiczności. Towarzyszy jej chór wspólnotowy południowej Kalifornii pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona. James Cleveland występuje wraz z Arethą i akompaniuje jej na fortepianie. Aretha wznosi się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd swemu Wielkiemu Ojcu, muzyce gospel oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Ta diva, występując przed entuzjastyczną publicznością, rozgrzewa ich do czerwoności, wyciska łzy i pozostawia trwały ślad w duszy. Takiej muzycznej uczty nie da się zapomnieć. Podczas drugiej nocnej sesji na widowni zagościli m.in. Mick Jagger i Charlie Watts, wokalista i perkusista The Rolling Stones, którzy kończyli właśnie w LA swój album „Exile on Main St.”.

„Amazing Grace” stał się najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszech czasów i ugruntował pozycję Arethy Franklin jako niekwestionowanej Królowej Soul. Był przełomowy dla historii muzyki amerykańskiej na tle przemian społecznych w tym kraju na początku lat 70. ubiegłego wieku.

Perypetie twórców nie pozwoliły im pokazać swojego dzieła przez ponad 46 lat! Obraz nigdy dotychczas nieprezentowany w Polsce, nazywany Świętym Graalem, można teraz podziwiać, cofając się w czasie i doświadczając wyjątkowych muzycznych wzruszeń, jakich nie dostarczył żaden muzyczny film dokumentalny. Prawdziwy muzyczny skarb!

„Amazing Grace: Aretha Franklin” 

Lista kin:

 

Bytom, BECEK Bytomskie Centrum Kultury 

Bochnia, KINO REGIS 

Białystok, Kino FORUM

Częstochowa, Kino Studyjne OKF Iluzja 

Dąbrowa Górnicza, Kino KADR

Gdańsk, Kino Kameralne Cafe 

Gdańsk, KinoPort

Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Katowice, Kinoteatr Rialto 

Kielce, Kino Fenomen, 

Kraków, Kijów.Centrum 

Kraków, Kino Pod Baranami 

Lublin, Kino Bajka 

Łomża, Nowe Kino Millenium 

Łódź, Kino - Galeria Charlie

Nowy Sącz, Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu 

Olsztyn, Kino Studyjne Awangarda 2 

Oława, Centrum Sztuki w Oławie

Oświęcim, Oświęcimskie Centrum Kultury 

Ostrów Wlkp., Kino Komeda 

Poznań, Kino Muza w Poznaniu

Rzeszów, Kino Zorza

Siedlce, Novekino Siedlce 

Słupsk, Kino Rejs 

Szczecin, Kino Pionier 1907 

Toruń, Kino Centrum 

Warszawa, Kino Muranów 

Warszawa, PROM Kultury Saska Kępa 

Warszawa, Kinokawiarnia Stacja Falenica

Warszawa, Kino Elektronik

Warszawa, Kino Luna

Warszawa, Nove Kino Wisła

Warszawa, Dobre Miejsce

Wągrowiec, Kino Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu  

Wrocław, Kino Nowe Horyzonty 

Zakopane, Kino Miejsce

Żywiec, Kino Janosik 

Czytany 345 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 listopad 2019 13:45

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama