cinema.pl Artykuły

środa, 30 październik 2019 18:08

Polski nacjonalizm i Jubileusz Długu Krauzego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kino 89+ to seria projekcji i rozmów, podczas których z perspektywy kinematografii można przyjrzeć się zmianom politycznym, społecznym i ustrojowym jakie zaszły w Polscy przez ostatnie 30 lat. W listopadowej odsłonie cyklu FINA Wałbrzyska 3/5 zaprasza na dwa spotkania: wokół filmu Pewnego razu w listopadzie Andrzeja Jakimowskiego oraz jubileuszowy pokaz Długu Krzysztofa Krauzego.

 

Pewnego razu w listopadzie

Zainspirowany wydarzeniami wokół Marszu Niepodległości z 2013 roku film Andrzeja Jakimowskiego stanowi obraz zaostrzającego się konfliktu społecznego w Polsce. Bohaterem Pewnego razu w listopadzie jest młody, zdolny student prawa Marek (Grzegorz Palkowski). Wraz ze swoja matką (Agata Kulesza) zostaje eksmitowany. Od tej chwili chłopak musi pogodzić studia i pracę w warsztacie samochodowym z beznadziejnymi poszukiwaniami mieszkania. Po długich tułaczkach udaje mu się umieścić matkę w warszawskim squacie. Niestety budynek za cel obiera sobie tłum agresywnych uczestników Marszu Niepodległości.

To poruszający obraz zaostrzającego się konfliktu społecznego w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku. Reżyser sprawnie łączy fabularną historię matki i syna z dokumentalnymi zdjęciami warszawskich zamieszek. Pokaz odbędzie się we wtorek 5 listopada o g. 19:00. Po projekcji spotkanie z reżyserem, Andrzejem Jakimowskim, poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy, Tomasz Kolankiewicz.

 

Dług

19 listopada 1999 roku na ekrany polskich kin wszedł Dług Krzysztofa Krauzego, jeden z najgłośniejszych polskich filmów przełomu wieków, symboliczny koniec lat 90. w polskim kinie. Dokładnie 20 lat później odbędzie się jubileuszowy pokaz filmu, po którym spotkanie z udziałem członków ekipy poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.

Dwóch przyjaciół: Adam (Jacek Borcuch) i Stefan (Robert Gonera) planuje wspólny biznes. Kiedy zaczynają mieć problemy z kredytem, na ich drodze pojawia się Gerard (Andrzej Chyra) – dawny kolega, chętny pożyczyć pieniądze. Tego spotkania młodzi przedsiębiorcy wkrótce gorzko pożałują. Obraz, który jednocześnie wstrząsnął opinią publiczną, spotkał się z olbrzymim odzewem społecznym i zachwycił krytykę. Jeden z najmroczniejszych obrazów polskiej transformacji ekonomicznej i mechanizmów działających w cieniu „polskiego snu”, nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni. 

Kiedy:

Pewnego razu w listopadzie | 5 listopada | g. 19:00

Dług | 19 listopada | 19:00

Gdzie:

FINA Wałbrzyska 3/5

Czytany 194 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 październik 2019 18:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama