cinema.pl Artykuły

czwartek, 10 październik 2019 13:01

Dokument "Michael Jackson's Revival"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

26 listopada 2016 roku minęło 25 lat od wydania płyty „Dangerous” – czwartego studyjnego krążka w solowej karierze Michaela Jacksona. W związku z tym projekt „Michael Jackson's Revival” wychodzi z inicjatywą Polskiej celebracji tego wydarzenia. Pomysłem jest stworzenie filmu muzycznodokumentalnego na temat całego okresu życia i twórczości w karierze Michaela Jacksona, jakim był właśnie okres „Dangerous”.

 

Inspiracją są filmy tworzone przez Spike'a Lee: "Bad 25th" oraz "Journey from Motown to Off the Wall".

Plan filmu:

1. Wstęp biograficzny z omawianego okresu życia i twórczości oraz motywy przewodnie z danego czasu.

2. Analiza kwestii wpływających bezpośrednio na twórczość oraz osoby zaangażowane w proces twórczy. Między innymi:

- zespołu studyjnego

- dominujących brzmień

- przemian na przestrzeni czasu w kontekście pracy w studio

- konkretnych aspektów charakteryzujących daną płytę oraz okres w muzyce

3. Analiza twórczości, konstrukcji albumu oraz kwestii powiązanych obejmująca:

- album studyjny

- krótkie filmy

- trasę koncertową

4. Omówienie kwestii pobocznych związanych z poszczególnymi aspektami, takimi jak płyta, czy taniec.

5. Dodatkowe kwestie prasowe, biznesowe oraz marketingowe.

W projekt zaangażowane zostały osoby bliżej związane z Michaelem Jacksonem i pracujące na bazie jego twórczości (jak choćby Monika Bral - prof. pedagog tańca „Jackson Style”) oraz osoby stricte związane z branżą muzyczną (polscy producenci, krytycy i dziennikarze muzyczni). Dodatkowo również obsadę uzupełniają zagraniczni uczestnicy, którzy pracowali bezpośrednio z Michaelem Jacksonem i przebywali w jego bliskim otoczeniu (tancerze, współpracownicy ze studia nagraniowego oraz pozostali zagraniczni dziennikarze i krytycy muzyczni).

Projekt z racji odbytych już spotkań ma uchyloną furtkę odnośnie wprowadzenia go do kina oraz objęcia go promocją festiwalową. Twórcy pozostają w kontakcie z instytucjami, które się tym zajmują. Chcą one na bieżąco otrzymywać materiały - zwłaszcza video. Wszystko zależy od tego, jaką wartość i potencjał będzie miał nagrany materiał.

Na przełom lutego i marca 2019 roku zaplanowane są pierwsze dni zdjęciowe. Aktualnie twórcy są również w trakcie rozmów z "Sony Music" w celu uzyskania praw do wykorzystania w filmie twórczości Michaela Jacksona oraz ewentualnej bliższej współpracy w zakresie produkcji lub patronatu medialnego.

Motyw „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego + (brak celebracji 25-lecia krążka).

WSTĘP BIOGRAFICZNY I OKRESOWY

- Rozstanie z Quincy Jonesem – dobrze, czy źle? Ile Q tak naprawdę robił i jaki miał wkład w sukces dotychczasowych płyt.

- Rekordowe odnowienie kontraktu z Sony + rozpad The Jacksons i rezygnacja z wydania Decade.

- Disney i Park Universal (Disney, Geffen i Spielberg) + Michael w szpitalu.

- Utrata kontroli wokół siebie, reorganizacja sztabu, masowe zwolnienia i nowy sztab.

ANALIZA OKRESU TWÓRCZOŚCI

- Nowe brzmienie, nowy image, nowa epoka w muzyce oraz zespół (Buxer, Bottrell, Ballard, Garrett, Slash, Swedien + osoby przewijające się epizodycznie przez studio).

- Zasługi Buxera – „syntezator obok łóżka” i zasady współpracy w studio.

-Teddy Riley, New Jack Swing i rytmiczność – nawiązanie do rozstania z Q i dopasowania nowych współpracowników do Michaela.

- Sytuacje społeczne i rynkowe, społeczność wokół muzyki, przebijanie się rapu, dominujące brzmienia i wykonawcy + kwestia HIV/AIDS (łączące się z „Gone Too Soon” i Ryanem White'em).

- MJ jedyny producent – gwarancja całkowitej kontroli twórczej albumu. Skupienie się z powrotem na muzyce, nie prasie (odwrócenie priorytetów względem okresu Bad).

- Ogrom materiału + poszukiwanie brzmienia. Przeładowany Dangerous i niemożliwe cele (oczekiwania pobicia Thrillera).

- Płyta bardziej agresywna i konkretna – bez „Love Song”. Ogólnie pominięta tematyka miłosna + „przekraczanie granic, wzniosła wizja, płyta najbardziej zaangażowana i osobista”. Początek nacisku na sprawy społeczne w tekstach oraz pierwszy tak długi album.

Album:

- JAM – najbardziej zaangażowany i szczery od „Startin' Somethin'”, motyw tłuczonego szkła. Etymologia zwrotu „Jam”.

- WHY YOU WANNA TRIP ON ME – dopracowane „Leave Me Alone” - kwestia prasy, prywatności i dziwactw okresu Bad/Dangerous (maski, przebrania, itp.).

- IN THE CLOSET – zmienność tempa, muzyczny majstersztyk, odpowiedź na kwestionowanie tożsamości i seksualności + Królewski duet.

- SHE DRIVES ME WILD – muzyka oparta na nie-muzyce, fuzja rapu z popem.

- REMEMBER THE TIME - New Jack Swing. Łagodny, delikatny, typowy pop + wokale Jacksona.

- CAN'T LET HER GET AWAY – najmniej godna uwagi? Przewyższenie „Off the Wall” pod katem potęgi disco. Motocykl Jacksona.

Koniec pierwszej części albumu – konstrukcja.

- HEAL THE WORLD - wkład Rileya i duża krytyka. Ważny, prosty i osiągnięty przez Jacksona cel. Naturalny wstęp, największa duma Michaela. Podręcznikowy przykład, jaka powinna być tego typu piosenka vs zbyt prosta, naiwna, a wręcz nierealna. Odzew na piosenkę + fundacja.

- BLACK OR WHITE – bardzo ważny moment wydania, długie dojrzewanie utworu, kwestia rapu i mostka, głębokie i mroczne przesłanie. Problem clipu i piosenki z racji koloru skóry i zmian u MJ-a.

- WHO IS IT – jak „Bilie Jean” - basy, basy, basy – bez docenienia. Oparty na Beatboxie, nie potrzebujący słów.

- GIVE IN TO ME – utwór acapella, rock – ale nie taki, jak do tej pory. Slash + dalsze odkrywanie swojej duszy w tekstach.

- WILL YOU BE THERE - jedno, wielkie czerpanie z różnych stylów i niezwykła umiejętność doskonałego łączenia ich. Wstęp i czerpanie z wartości, a nie bezsens taki, jaki robili wszyscy dookoła + dokładna ich wartość razem z zakończeniem. Największy wokalny popis Jacksona. Pozew i plagiat Al Bano.

- KEEP THE FAITH – „Man In the Mirror 2”. Gospel, tekst + tekstura chórków i interpretacji.

- GONE TOO SOON – śmierć księżnej Diany. Riley o ponownym odszukaniu siebie i odbiciu/odzwierciedleniu tego. Ryan White – hołd pełen metafor.

- DANGEROUS – czysty Riley. Biblia - sztandarowy temat Jacksona. Odpowiednie zakończenie albumu odniesione do życia.

- Uniwersalność piosenek Jacksona. Pisanie tekstów na podstawie obrazów widzianych oczami w clipie. Najważniejszy jest rytm, chórki, brak wymuszania – samoistna kreacja, dawanie utworom czasu. Długotrwały proces. Siła mostków i interpretacji po nich = komponowanie, a nie produkowanie i nieustający proces twórczy. Rzadka umiejętność Michaela dostrajania głosu do muzyki.

- Histeria w oczekiwaniu na album.

- Początek promocji lepszy od Thrillera + clip do „Black or White” (kontrowersje, itp.).

- Dalszy przebieg premiery.

- Przyjęcie płyty, recenzje, rekordy, sukcesy + wielkość Dangerous (druga płyta za Thrillerem).

- Opinia Q po przesłuchaniu Dangerous.

Videoclipy:

- Wpływ wideo rewolucji okresu Thrillera, odbicie tego w okresie Bad oraz przeniesienia na okres Dangerous (wraz z otoczką prasową całego okresu Bad).

– Wyrównanie rynku (wszyscy promują się na clipach), większy rozmach + kontrowersyjność i angaże gwiazd. Nacisk na kwestia rasowe (razem z utworami).

- Dalsze zacieranie granic między muzyką a kinem.

- JAM – motyw koszykówki i Jordana. Połączenie tematyki piosenki z motywami na clipie (ulica). Moonwalk – jedyny pokaz jak robić? Kontrastowe zakończenie zabawą z Jordanem. Początkowy motyw szkła i planety.

- IN THE CLOSET – „Making of”. Taniec na cieniach, udział Naomi Campbell + pomysł na scenografię.

- REMEMBER THE TIME – potwierdzenie kinowych ambicji Michaela. Fabuła i choreografia, przesłanie rasowe – MJ jedyny „biały” w clipie. Dalsze angaże gwiazd z różnych branż.

- HEAL THE WORLD – szczegółowy rozkład prezentowanych materiałów i odniesień + archiwa MJ-a.

- BLACK OR WHITE – uderzająco skontrastowany „Panter Dance”. Premiera, najdroższy w swoim czasie. Przedstawienie podziałów społecznych – ignorancja, reedukacja i pojednanie prezentowane przez Jacksona. Druga część + zakazanie tego, co najważniejsze i nadaje temu clipowi wszystko = rozgłos gwarantowany.

- GIVE IN TO ME - awaria + Slash i miejsce kręcenia clipu.

- WHO IS IT – przedwczesna premiera i jej cofnięcie. Casanova + przekład tekstu na clip.

- WILL YOU BE THERE – 2 wersje – koncert + motyw „Uwolnić orkę”.

- GONE TOO SOON – cały Ryan White i jego znajomości z MJ-em. Obrazowe metafory.

- MTV + niesłabnące panowanie Jacksona.

Taniec: charakterystyczne elementy: piruety, stójki, łapanie się za krocze + Bruce Lee. Inspiracje, niekonwencjonalny samouk, „Walking”, pokój bez luster, szybkość + precyzja. Jak powinno tańczyć całe ciało, podwójne, „czarne” wyczucie rytmu, itp.

Trasa koncertowa:

- Kilka ogólnych informacji.

- Więcej wrażeń wizualnych, multimedialny spektakl, koncerty a'la Michael Jackson, duchowe 

przeżycia, połączenie sztuki, teatru, kina, itp.

- Przebudowa koncepcji koncertu muzycznego (z zaznaczenie wpływu wideo rewolucji czasów Thrillera i Bad).

- Programowanie trasy i poszczególnych koncertów + długie trasy wykańczają.

- Marketing + PR i zmysł biznesowy (sprzedaż praw do nagrania koncertu stacji HBO, itp.).

Superbowl:

- Spadek notowań, rankingów i oglądalności NFL.

- Analiza występu – dlaczego playback?

- Przemiana fanów futbolu.

- Oglądalność, reakcje, opinie i znaczenie w przyszłości = wydarzenie kulturalne, gra ważniejsza nawet od tej na boisku.

PRASA I KWESTIE KOŃCOWE

- Chęć Jacksona, by znowu skupiono się na jego sztuce + coraz bardziej sympatyczny wizerunek i zmiana sposobu promocji w kontekście mass mediów. Szczególna poprawa po Super Bowl i Oprze (Vitiligio) + całkowite oczyszczenie wizerunku.

- Szturm na media + nacisk na charytatywność i dzieciństwo.

- Cały motyw „Króla Popu” – wzmocnienie image'u, samozwańczy i zdegradowany vs samoistny. Pokaz i potęga, mianowanie w plemieniu + próby pozbycia się Wacko-Jacko. Otaczanie się sławami i utrzymanie na szczycie.

- Manipulacje typu: tron podczas „Remember the Time” na „Soul Train”, nagranie trasy z Bukaresztu.

- Działalność charytatywna (fundacja „Heal the World”, osoba Ryana White'a i znaczenie piosenki „Gone Too Soon” – problem HIV i AIDS na świecie w tamtym okresie – MJ jako pierwszy zwracający na to uwagę). Wykorzystanie własnej sławy + działanie własną osobą = kult idola równy mocy uleczania. Zachowanie w trakcie trasy koncertowej i planowanie jej pod działania charytatywne.

 

Przewidywany budżet filmu:

- Wersja podstawowa – 100 000 zł

- Wersja maksymalna – 2 000 000 zł

https://zrzutka.pl/michaeljacksonfilm

Czytany 448 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 październik 2019 13:14

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama