cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 07 październik 2019 16:39

Prowokacyjny komediodramat, oparty na prawdziwej historii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej, inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.  

 

Małe macedońskie miasteczko Sztic. Jak co roku, odbywa się tam uświęcona tradycją ceremonia łapania krzyża. Udział w niej mogą brać tylko mężczyźni. A co jeżeli krzyż schwyci kobieta?

Obraz otrzymał na festiwalu w Berlinie nagrody Jury Ekumenicznego oraz Gildii Filmowców. 

W kinach od 25 października 2019

Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii. 

Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.  

NAGRODY I FESTIWALE

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Konkurs Główny – Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Gildii Filmowców

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Edynburgu 

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Erywaniu 

2019 - Festiwal Filmowy Transatlantyk w Łodzi

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transylwania

 

BIOGRAM REŻYSERKI

 

Teona Strugar Mitevska – urodziła się w 1974 roku w macedońskim Skopje. Pochodzi z artystycznej rodziny. Pierwsze kroki w filmie stawiała już w wieku dziecięcym. Kształciła się w kierunku malarskim i graficznym, by rozpocząć później studia w nowojorskiej Tisch School of Arts. W 2001 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem „Veta”, który przyniósł jej Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Berlinie. Jej pełnometrażowym debiutem był „Jak zabiłem świętego” (pokazywano go w konkursie na festiwalu w Rotterdamie), pierwszy projekt zrealizowany przez firmę produkcyjną Sisters and Brother Mitevski, założoną wraz z siostrą Labiną i bratem Vukiem. Jej kolejny film „Jestem z Titov Veles” otrzymał w 2007 roku Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Sarajewie, a pokazywany był teżm.in. w Cannes, Toronto i Berlinie. To właśnie w berlińskiej Panoramie w 2012 roku światową premierę miał kolejny pełny metraż „The Woman Who Brushed Off Her Tears”. Rok później Mitevska wyreżyserowała i zmontowała film „Teresa And I”, pełnometrażowy dokument o Matce Teresie, jej życiu i pracy, przedstawiony z perspektywy dzisiejszych kobiet. W 2017 roku, ponownie w berlińskiej Panoramie, zaprezentowała film „When the Day Had no Name”, a dwa lata później wróciła do niemieckiej stolicy, już do konkursu głównego, z „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”. Od chwili  powstania firma Sisters and Brother Mitevski koprodukowała filmy fabularne, wśród nich „Dziką gruszę” Nuriego Bilge Ceylana, „Nightlife” Damjana Kozole czy „Sierranevadę” Cristiego Puiu. Teona Strugar Mitevska na co dzień, wraz ze swoim synem, mieszka w Brukseli.           

Czytany 271 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 październik 2019 16:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama