cinema.pl Artykuły

wtorek, 11 czerwiec 2019 17:53

Uroczysta premiera filmu KREW BOGA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Gwiazdy na uroczystej premierze filmu „Krew Boga” Bartosza Konopki. 

 

Uroczysta premiera filmu KREW BOGAW poniedziałek 10 czerwca w warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta polska premiera filmu „Krew Boga” w reżyserii Bartosza Konopki. Film laureata Nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty, nominowanego do Oscara za „Królika po berlińsku”, pokazywany był wcześniej m.in. na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie Jacek Podgórski odebrał nagrodę za zdjęcia. Obraz znalazł się też w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, gdzie miał swoją światową premierę. Po długim oczekiwaniu film nareszcie wchodzi na polskie ekrany, by wkrótce trafić także do publiczności ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W poniedziałkowej premierze wzięli udział twórcy, a także przedstawiciele świata mediów i kultury. Na czerwonym dywanie pojawił się reżyser i współscenarzysta Bartosz Konopka, oraz gwiazdy polskiej obsady – Krzysztof Pieczyński, Jacek Koman, Karol Bernacki, Wiktoria Gorodeckaja i Arkadiusz Głogowski. Obecni byli także odtwórcy i odtwórczynie ról drugoplanowych - Halina Chmielarz, Maurycy Wolf, Arkadiusz Głogowski z żoną Kingą Głogowską oraz Karolina Porcari. Na premierze pojawili się prócz tego operator Jacek Podgórski czy autor muzyki do filmu kompozytor Jerzy Rogiewicz, który walczył o wyróżnienie w konkursie Grand Prix Komeda ostrowskiego Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Gośćmi wydarzenia, poprowadzonego przez Łukasza Maciejewskiego, byli prócz tego m.in. reżyserzy Bodo Kox, Maciej Pieprzyca, Maciej Sobieszczański i Greg Zgliński, czy piosenkarka Maria Peszek. „Krew Boga”, opowieść posiadająca współczesny wymiar refleksji nad istotą wiary i kościoła, formą przypominającą bezkompromisowe dzieła Nicolasa Windinga Refna oraz serialowy hit „Gra o tron”, zagości na ekranach kin w całej Polsce już w najbliższy piątek, 14 czerwca. Prezentujemy relację zdjęciową z wczorajszej premiery.

 

„Krew Boga” – oficjalny polski zwiastun:

Wczesne średniowiecze. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński). Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego (Karol Bernacki) – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem – chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold. Ich działania wystawiają poglądy obcych na wielką próbę. Jednak w ostatnim bastionie „starej wiary” Willibrord i Bezimienny mogą liczyć na nieoczekiwanego sojusznika. Jest nim Prahwe – charyzmatyczna córka Geowolda. Wkrótce miłość skonfrontuje się z nienawiścią, dialog z przemocą, szaleństwo z zasadami, a wielu będzie musiało zginąć…

 

 

 

 

Scenariusz filmu „Niemy” powstał w wyniku współpracy Bartosza Konopki, Przemysława Nowakowskiego i Anny Wydry. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Podgórski. Za scenografię odpowiadali Marek Warszewski oraz Łukasz Trzciński, za kostiumy Marta Ostrowicz, a za charakteryzację Dariusz Krysiak. Film zostanie zmontowany przez Andrzeja Dąbrowskiego. Producentką filmu jest Anna Wydra (Otter Films), koproducentami: Andrzej Białas i Rafał Bubnicki z Dolnośląskiego Centrum Filmowego (dawniej Odra-Film) oraz Jurgen Willocx z belgijskiej firmy Earlybirds Films.

 

 

 

 

Projekt filmu był rozwijany m.in. podczas prestiżowych warsztatów dla producentów EAVE. Pierwsze sukcesy odniósł już na etapie produkcji: otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza rozwijanego w ramach warsztatów ScripTeast.

 

 

 

 

Głównego producenta, firmę Otter Films, wspierają koproducenci: Earlybirds Films z Belgii i Dolnośląskie Centrum Filmowe (dawniej Odra-Film). Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Eurimages. Z kolei w Belgii produkcję dofinansował fundusz regionalny Screen Flanders. Jeszcze na etapie rozwoju projektu film otrzymał grant z funduszu MEDIA i FPCA. Polskim dystrybutorem filmu jest firma KINO ŚWIAT, a międzynarodowym agentem sprzedaży Reel Suspects. „Krew Boga” trafi na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

 

 

 

 

Nominowaną do Złotych Lwów „Krew Boga” doceniono podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia Jacka Podgórskiego. Obraz znalazł się też w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie; film miał tam swoją międzynarodową premierę. Podczas 8. Grand Prix Komeda reżyser filmu odebrał także Nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty.

 

 

 

 

KREW BOGA

 

w kinach od 14 czerwca

 

 

 

 

Gatunek: dramat/ historyczny

 

Produkcja: Polska, Belgia 2018

 

Reżyseria: Bartosz Konopka („Lęk wysokości”, „Królik po berlińsku")

 

Scenariusz: Przemysław Nowakowski, Bartosz Konopka, Anna Wydra

 

Obsada: Krzysztof Pieczyński („Powidoki”, „Ziarno prawdy”, „Jack Strong”, „Sala samobójców”, „Belfer"), Karol Bernacki („Amok”, „Totem”, „Planeta Singli”), Jacek Koman („Moulin Rouge!”, „Son of a Gun”, „Ziarno prawdy”), Olivier de Sagazan, Wiktoria Gorodeckaja („Bodo”, „Mur”), Jeroen Perceval („Dni bez miłości”, „Głowa byka”, „Plan z Bartem”), Jan Bijvoet („In Darkness”, „Sadie”, „W kręgu miłości”)

 

 

 

Czytany 319 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 czerwiec 2019 17:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama