cinema.pl Artykuły

piątek, 10 maj 2019 18:05

Nowa książka o wybitnym reżyserze

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Za kilka dni premierę będzie miała nowa książka Barbary Gruszki-Zych „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbieta i Krzysztofem” wydaną przez „Działania Wizualne”. Jej autorka ma niewątpliwie szczęście do ludzi. Przyjaźniła się z wielkimi świata kultury i opisała to w swoich książkach „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu. Tym razem przybliża małżeństwo artystyczne - wybitnego reżysera Krzysztofa Zanussiego i jego żonę Elżbietę Grocholską-Zanussi, z którymi zna się od ponad 20 lat.

 

W książce „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” Gruszka-Zych prowadzi z obojgiem małżonków rozmowę dotyczącą ich życia prywatnego, wyborów, przekonań, pasji, ale i słabości. Nikt z trójki interlokutorów nie obawia się poruszać najbardziej osobistych i drażliwych tematów.

„Życie rodzinne Zanussich” to również ciekawy materiał biograficzny, niosący informacje na temat nieznanych faktów z narzeczeństwa Elżbiety i Krzysztofa, zawierający opis zawartego potajemnie ślubu, ale też historie z ponad 30 lat wspólnego życia. Ta naturalna, bardzo szczera rozmowa urzeka autentycznością i sprawia, że miłośnicy twórczości autora „Barw Ochronnych” mogą się poczuć, że siedzą z reżyserem i jego żoną przy stole.

„Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w  tym roku reżyser świętuje swoje 80 urodziny. Premiera książki: maj 2019 r.

Oboje są artystami, ale o malarstwie Elżbiety, wywodzącej się z arystokratycznej rodziny Grocholskich, jest mniej głośno. Dała mężowi pierwszeństwo, uznając, że to on ma większy talent i możliwości oddziaływania, bo jego dzieła filmowe mogą „dotknąć czyjejś duszy” bardziej niż jej obrazy. Rzeczywiście, bez jego filmów, takich jak „Imperatyw”, „Barwy ochronne”, „Cwał”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” nie można sobie wyobrazić polskiego ani europejskiego kina. Znakomity reżyser jeszcze nigdy nie dopuścił w rozmowie tak blisko nikogo ze swoich rozmówców. Na skrócenie dystansu wpłynął fakt, że prowadząca ją Barbara Gruszka-Zych przyjaźni się z nim i jego żoną od ponad dwudziestu lat, co, naturalnie, narzuca inną perspektywę. Atutem książki jest dynamiczna formuła równoczesnej rozmowy z małżonkami, która nie tylko otwiera na nowe przestrzenie życia reżysera – między innymi poznajemy historię jego pierwszej miłości, dowiadujemy się, że po Powstaniu Warszawskim o mało nie trafił z matką do Oświęcimia. Uzyskujemy wiedzę o tym, co inspirowało go do tworzenia kolejnych filmów, skąd brał na nie pomysły, jakie problemy z życia znalazły w nich odbicie. „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” to wyjątkowy zbiór odpowiedzi na pytania dotyczące spraw najważniejszych w każdym związku, nie tylko artystycznym. Dowiadujemy, że dla Zanussich miłość to ciężka praca, poznajemy zasady według jakich żyją, uzyskujemy odpowiedzi na pytanie czy boją się śmierci i czym jest dla nich wiara.  Sprawy ważne w ich życiu są przetykane anegdotami. Mamy okazję zorientować się w szczegółowych upodobaniach kulinarnych twórcy „Iluminacji”, który zdradza swoją słabość do majonezów. Jesteśmy zaskoczeni, że eleganckie ubrania kupuje

w second-handach na Mazurach i w Miami. Książka to fascynujące spotkanie z wyjątkowymi nauczycielami życia, którzy sami nieustannie się uczą.

Atrakcją wydawnictwa są oryginalne pocztówki, które Zanussi przesyłał autorce z różnych stron świata i dotąd nie publikowane zdjęcia z rodzinnych albumów.

Czytany 250 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 maj 2019 18:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama