cinema.pl Artykuły

czwartek, 25 kwiecień 2019 16:11

„Słodki koniec dnia” – pokazy przedpremierowe

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już za kilka dni odbędą się pierwsze w Polsce pokazy nowego filmu Jacka Borcucha - „Słodki koniec dnia” z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak w rolach głównych. Produkcja będzie walczyć o główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA Film będą mogli zobaczyć również widzowie przeglądu Kino na Granicy w Cieszynie oraz uczestnicy pokazów przedpremierowych w wybranych kinach. Do regularnej dystrybucji „Słodki koniec dnia” trafi 10 maja. „Słodki koniec dnia” już teraz zachwyca dziennikarzy.

 

 

„Do tej pory to facet w „pewnym wieku” kupował porsche, nosił skórę, miał „młodszy model” i wreszcie mógł być sobą. Miał wszystko w dupie. Kobieta...no cóż. 

W tym filmie to Janda, cudowna i autentyczna, zasuwa białym porsche po krętych włoskich drogach, łamie przepisy, z rozwianymi siwymi włosami, w modnej skórze i szpanuje samochodem przed młodym, arabskim kochankiem. Mówi co chce i robi co chce. Nikogo się nie słucha. Nie zna poprawności politycznej. Jej wolno. Jest wolna. Posiada luksus bycia sobą. Może ze znajomymi pić dużo wina i palić blanta, wciągnąć w klubie kreskę...do czasu.

(..) Mamy wiek strachu. Manipulacji. Pozornej swobody wypowiedzi i pozorowanej wolności. Wiek 21. Nostalgiczna to historia o końcu pewnej epoki. Pewnego 19wiecznego, idealistycznego i społecznego sposobu myślenia. O końcu inteligencji w świecie internetowego sądu, głupoty, stereotypów, schematów, strachu i medialnych oraz personalnych kalek. O przemijaniu. O niezgodzie na nie. O bezpowrotności pewnych działań i tym, że słów nie można cofnąć. A ludzie nie zapomną. Użyją ich przeciwko autorowi, nawet jeśli ten sądzi, że nie ma nic do powiedzenia światu. To błąd. Żyjemy w czasach, kiedy każdy czuje się w obowiązku wypowiedzieć. Mieć zdanie. Zawsze i na każdy temat. Coraz mniej tu miejsca dla tych, którzy chcą głuchej ciszy. Papieroska. Wina. Widoku za oknem. Mniej miejsca dla Sinatry. Bo na koniec i tak „ważne” jest to, że ktoś jest nieposłuszny i uprawia seks z Arabem. Nic innego.  Cała nadzieja więc w tych, dla których Sinatra jest jednak „wykurwisty”. Mnie [film] gryzie już parę godzin. Każdy w nim coś znajdzie, jest jak układanka z miliona puzzli, którą każdy ułoży sobie sam...” – pisze o „Słodkim końcu dnia” Karolina Korwin Piotrowska.

„Słodki koniec dnia” to międzynarodowa produkcja, która już podbiła światowe festiwale zdobywając Specjalną Nagrodę Jury dla Najlepszej Aktorki dla Krystyny Jandy na słynnym Festiwalu Sundance. W Jury konkursu OFF CAMERA znaleźli się: aktorka Marcia Gay Harden (przewodnicząca), reżyserka castingu Laura Rosenthal, dyrektor programowa Festiwalu Sundance Kim Yutani oraz brytyjski krytyk filmowy Jonathan Romney. Zwycięzca, do którego trafi główna nagroda – 300 000 PLN, zostanie ogłoszony 4 maja. Pierwszy pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami odbędzie się już 27 kwietnia. 

Z Krakowa twórcy przeniosą się do Cieszyna na Kino na Granicy. Z widzami przeglądu na polsko-czeskiej granicy spotkają się 30 kwietnia. 

Jeszcze przed 10 maja „Słodki koniec dnia” będzie można zobaczyć na specjalnych pokazach przedpremierowych w wybranych kinach:

Częstochowa OKF Iluzja – 3, 4, 5 maja

Kalisz Centrum - 6 maja

Katowice Światowid – 3, 4, 5 maja

Kraków Agrafka - 3 maja

Kraków Kika - 4 maja

Kraków, kino Mikro – 3, 4, 5 maja

Kraków Paradox – 4, 5 maja

Łódź Charlie - 4 maja

Łódź, Muzeum Kinematografii – 3 maja

Łuków ŁOK - 3 maja

Nowy Sącz Sokół - 8 maja

Olsztyn Awangarda – 3, 4, 5 maja

Poznań Pałacowe - 3 maja

Siedlce Nove Kino – 3, 4, 5 maja

Sochaczew Odeon – 4, 5 maja

Warszawa, kino Elektronik – 3 maja

Warszawa Muranów - 8 maja 

Warszawa Nove Kino Wisła – 3, 8 maja

Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe – 4, 5 maja

6 maja w kinach sieci Helios w ramach Kina Konesera odbędą się seanse Klubu „Wysokich Obcasów”.  Seanse odbędą się w kinach w Białystoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Jeleniej Górze, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koninie, Legnicy, Lubinie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu. Po seansie w Helios Blue City (Warszawa) odbędzie się spotkanie z reżyserem i współscenarzystą, Jackiem Borcuchem. Prowadzenie: Patrycja Wanat

9 maja w kinie Atlantic odbędzie się pokaz w ramach cyklu SENS KINA. Po seansie zaplanowano spotkanie m.in. z Jackiem Borcuchem oraz Małgorzata Łukasiewicz, psychoterapeutką na stałe związana z Laboratorium Psychoedukacji. Spotkanie poprowadzą Joanna Olekszyk - redaktor naczelna Miesięcznika SENS oraz Artur Wolski.

 „Słodki koniec dnia” to historia o odwadze, o sile słowa i skomplikowanych rodzinnych relacjach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje. 

 

W roli Marii zobaczymy Krystynę Jandę. Jej córkę gra Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci. 

 

Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Za muzykę odpowiada Daniel Bloom, aranżacji utworów podjął się Leszek Możdżer. Ścieżka dźwiękowa „Słodkiego końca dnia” ukaże się na rynku 10 maja nakładem wydawnictwa Warner Music Polska. Producentem filmu jest NO SUGAR FILMS.

 

***

SŁODKI KONIEC DNIA

W rolach głównych: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci 

Reżyseria: Jacek Borcuch

Zdjęcia: Michał Dymek

Scenariusz: Jacek Boruch, Szczepan Twardoch

Produkcja: No Sugar Films

Koprodukcja: TANK, Motion Group, Aeroplan Studios

Partnerzy: DI Factory

Dystrybucja: NEXT FILM

 

Czytany 337 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2019 16:14

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama