cinema.pl Artykuły

czwartek, 11 kwiecień 2019 12:40

Krystyna Janda jako polska noblistka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Poetka, noblistka, Żydówka, Polka, obywatelka Europy, emigrantka, z Holocaustem i tragedią rodzinną w tle. Kobieta, która prowokuje burzę” – tak o Marii Linde, bohaterce filmu „Słodki koniec dnia”, mówi Krystyna Janda. Najnowszy film Jacka Borcucha z legendarną aktorką w roli głównej wejdzie do kin już za miesiąc. Dziś prezentujemy wyjątkowy klip – wiersz filmowej noblistki w wykonaniu Krystyny Jandy.

 

Kontrowersyjny, niełatwy, ważny nieoczywisty – tak o filmie Jacka Borcucha mówiła Krystyna Janda. „To coś o końcu mojego świata” – dodawała.

Jako Maria Linde najsłynniejsza polska aktorka wraca na wielki ekran – to jej pierwsza główna rola od czasu „Tataraku” Andrzeja Wajdy. „Kobieta, którą gram, jest absolutnie wolna, jest niezależną osobą, nie wpływa na nią ani reżim, przymus, opinia ogólna, ani to, co się dzieje dookoła. A przede wszystkim strach – to kobieta, która się nie boi. Ma własne zdanie, postępuje według własnej etyki, przemyśleń, podejmuje kontrowersyjne decyzje – to mi się wydawało interesujące. Maria Linde decyduje sama i prowokuje burzę. To ona sprawia, że wszystko zaczyna wirować” – mówi o swojej bohaterce.

 

„Słodki koniec dnia” to historia o odwadze, o sile słowa i skomplikowanych rodzinnych relacjach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje. 

Krystyna Janda – wiersz „Niepewna godzina” z filmu „Słodki koniec dnia” (zwiastun 2)

Zwiastun „Słodkiego końca dnia”

Fragment filmu

Światowa premiera „Słodkiego końca dnia” odbyła się na słynnym Festiwalu Sundance, gdzie Krystyna Janda zdobyła Specjalną Nagrodę Jury. W Polsce przed premierą film będzie można zobaczyć na festiwalach OFF CAMERA i Kino na Granicy oraz na specjalnych pokazach przedpremierowych w wybranych kinach. 

Na ekranie również polska gwiazda włoskiego kina, Kasia Smutniak i międzynarodowa obsada: Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci. 

 

Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Za muzykę odpowiada Daniel Bloom, aranżacji utworów podjął się Leszek Możdżer. Ścieżka dźwiękowa „Słodkiego końca dnia” ukaże się na rynku 10 maja nakładem wydawnictwa Warner Music Polska. Producentem filmu jest NO SUGAR FILMS.

 

***

SŁODKI KONIEC DNIA

W rolach głównych: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci 

Reżyseria: Jacek Borcuch

Zdjęcia: Michał Dymek

Scenariusz: Jacek Boruch, Szczepan Twardoch

Produkcja: No Sugar Films

Koprodukcja: TANK, Motion Group, Aeroplan Studios

Partnerzy: DI Factory

Dystrybucja: NEXT FILM

 

Czytany 251 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 kwiecień 2019 12:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama