cinema.pl Artykuły

sobota, 23 marzec 2019 14:48

ATENEUM - "Cesarz" reż. Mikołaj Grabowski

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Cesarz” jest wielką przestrogą przed każdym autorytaryzmem – mówi Mikołaj Grabowski podczas przygotowań inscenizacji słynnego reportażu Ryszarda Kapuścińskiego w Teatrze Ateneum. 

 

 

„Cesarz” to wielogłosowa opowieść o władcy Etiopii Hajle Sellasje I i jego dworskiej świcie. Reportaż Kapuścińskiego to arcydzieło gatunku, został uznany za jedno ze 150 najważniejszych dzieł XX wieku. Swoją wspaniałą nieśmiertelność zawdzięcza równie nieśmiertelnej nauce, że paranoja władzy prędzej czy później doprowadzi do upadku wszystko i wszystkich. 

Dzisiaj też nie mielibyśmy problemu z przejrzeniem się w lustrze „Cesarza”. Władza też chce brać wszystko, rozszerzać wpływy na każdą dziedzinę życia, zagarniając wszelkie możliwe profity dla swoich. Ale już widać, jak się szybko degeneruje. Popada w coraz większe konflikty nie tylko ze społeczeństwem, ale i z samą sobą. Owszem, wciąż jeszcze żyjemy w demokracji, choć coraz bardziej chwiejnej. Demokracja ma dobre mechanizmy zabezpieczające. Ale jeżeli pazerna władza zacznie je jeden po drugim rozbrajać, zagarniając coraz więcej terenu dla siebie, prędzej czy później zacznie się chaos i rozpad – dodaje Mikołaj Grabowski, reżyser i twórca adaptacji. 

Kapuściński mistrzowsko żongluje w Cesarzu różnymi stylistykami literackimi, od reportażu po barokową ornamentykę, czym jeszcze bardziej przybliża temat współczesności. Tak jak ponadczasowe są, sportretowane w Cesarzu, ludzkie ambicje, niemoc, strach, ale też niegodziwość, dwulicowość i podłość. 

 

PREMIERA –  30 marca 2019

Twórcy: 

Adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne –  Mikołaj Grabowski

Scenografia i kostiumy –  Zuzanna Markiewicz

Obsada: Maria Ciunelis, Julia Konarska, Dorota Nowakowska, Wojciech Brzeziński, Marcin Dorociński, Janusz Łagodziński, Marian Opania

 

Czytany 213 razy Ostatnio zmieniany sobota, 23 marzec 2019 14:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama