cinema.pl Artykuły

wtorek, 12 marzec 2019 14:27

Kolejna premiera w Dramatycznym

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

 

W jednej z rozmów na temat sztuki „I że cię nie opuszczę” Gérard Watkins podkreślił, że przyczynkiem do powstania tekstu oraz rozmyślań na temat kulturowych źródeł przemocy w związkach czy relacji władzy pomiędzy kobietą a mężczyzną było zmierzenie się z tekstem „Zbombardowanych” Sary Kane.

Dramat angielskiej brutalistki, który posłużył jako skojarzeniowy archetyp literacki, otworzył przed autorem problem mechanizmów działania siły i nienawiści, kierowanych często bezpodstawnie wobec drugiego człowieka. „I że cię nie opuszczę” to psychologiczna, niezwykle realistyczna wiwisekcja funkcjonowania pojęcia „nierówności sił”, która rodzi patologie społeczne i nadużycia. Dokładniej - uruchamia potrzebę przejęcia całkowitej kontroli nad partnerem wraz z wykorzystaniem przemocy fizycznej i psychicznej. 

Annie i Pascal poznają się w drodze do pracy. Rachida i Liam spotykają się przypadkiem pod domem dziewczyny. Zakochani krok po kroku zbliżają się do siebie. Jednak wraz z rosnącym uczuciem, w ich związkach pojawia się coś jeszcze… Różnice temperamentów, upodobań, a nawet drobne rozbieżności stają się podłożem konfliktów. Od pozornie nic nieznaczących słów, przez coraz bardziej niepokojące gesty, mechanizm przemocy zostaje wprawiony w ruch, by stać się narzędziem kontroli i wyrazem despotycznej miłości.

Reżyseria: Aldona Figura, w obsadzie: Paulina Kinaszewska (gościnnie), Marcin Sztabiński, Agnieszka Roszkowska, Anna Szymańczyk, Kamil Mróz (gościnnie).

 

 

PREMIERA 16 marca 2019 roku na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

 

Projekt realizowany w ramach Fabulamundi.Playwrighting Europe i współfinansowany przez Program Kreatywna Europa.

 

Więcej informacji: http://teatrdramatyczny.pl/i-ze-cie-nie-opuszcze-5

Czytany 234 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 marzec 2019 14:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama