cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 11 marzec 2019 13:05

"Weekend reportażu" w Teatrze Ateneum

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Premiera „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego w adaptacji i reżyserii Mikołaja Grabowskiego jest doskonałym pretekstem do przyjrzenia się zjawisku jakim jest reportaż. 

 

23 i 24 marca Teatr Ateneum stanie się miejscem spotkań z wybitnymi reportażystami, pokazów filmów, czytań fragmentów książek nominowanych w 10. edycji Nagrody Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz targów książki reporterskiej. 

W sobotę wraz z Anną Bikont i Cezarym Łazarewiczem będziemy zastanawiać się nad specyfiką reportażu jako gatunku literackiego oraz zawodu reportażysty. W niedzielę skupimy się na twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Poznamy m.in. perypetie pierwszego wydania „Cesarza” na Zachodzie i porozmawiamy z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, pisarzem i publicystą, a przede wszystkim wielkim przyjacielem słynnego reportażysty. 

 

PROGRAM

23 marca (sobota)

| 15:00-19:00 | 

Targi książki reporterskiej organizowane we współpracy z księgarnią BookBook.

| 16:00-17:00 | 

Czytanie fragmentów reportaży autorów nominowanych w X edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Masha Gessen - „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji”, Ben Judah -  „Nowi londyńczycy, Paweł Kapusta – „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”, Niklas Orrenius – „Strzały w Kopenhadze”, Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”.

Obsada: Marzena Trybała, Przemysław Bluszcz

| 17:30-18.30 |

Spotkanie z Anną Bikont i Cezarym Łazarewiczem

O pracy reportera, szukaniu tematów, rozmówców i specyfice swojej twórczości opowiedzą Anna Bikont, autorka m.in. takich książek jak „Sendlerowa. W ukryciu”, „My z Jedwabnego” i Cezary Łazarewicz, autor reportaży "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka oraz "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza".

Prowadzenie – Michał Nogaś, dziennikarz, krytyk literacki związany z „Gazetą Wyborczą”, prowadzący program „Radio Książki”oraz profil „Nogaś na stronie”

| 19:00-21:00 |

pokaz filmu „Bez tytułu/ Untitled”

reż. Monika Willi, Michael Glawogger

Czas trwania: 103 min. 

Glawogger („Śmierć człowieka pracy”, „Chwała dziwkom”, „Megamiasta”) w 2013 roku udał się w roczną podróż bez planu. Ruszył na południe, do krajów które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu. Przez ekran płyną, wdzierając się w naszą podświadomość, hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. To trwająca ponad cztery miesiące, wiodąca z północy na południe, droga przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy.

24 marca (niedziela)

| 15:00-19:00 |

Targi książki reporterskiej organizowane we współpracy z księgarnią BookBook

| 16:00-17:00 |

Czytanie fragmentów reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Marci Shore - „Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie”, Mariusz Szczygieł- „Nie ma”, Ilona Wiśniewska - „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, Maciej Zaremba Bielawski -  „Dom z dwiema wieżami”. 

Obsada: Olga Sarzyńska, Grzegorz Damięcki

| 17:30-18.30 |

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego oraz autorem osobistego wspomnienia o nim pt. Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego.

Prowadzenie: Tadeusz Nyczek, krytyk teatralny, literacki i plastyczny, kierownik literacki Teatru Ateneum

| 18:30-19:30 | 

Spotkanie z Katarzyną Mroczkowską-Brand, tłumaczką twórczości Ryszarda Kapuścińskiego na j. angielski. Dowiemy się m.in. jak Kapuściński rozpoczął międzynarodową karierę.

Prowadzenie: Tadeusz Nyczek, krytyk teatralny, literacki i plastyczny, kierownik literacki Teatru Ateneum

| 20:00-21:30 |

pokaz filmu „Jeszcze dzień życia”

reż. Raúl de la Fuente, Damian Nenow

Czas trwania: 85 minut

Trzymający w napięciu film animowany z elementami dokumentu, oparty na książce „Jeszcze dzień życia” Ryszarda Kapuścińskiego. Opowieść o rozgrywającej się w latach 70. Wojnie domowej w Angoli i pracy reportażysty.  „Jeszcze dzień życia” zdobył m.in. Europejską Nagrodę Filmową 2018 i Nagrodę Goya 2019 dla najlepszego filmu animowanego.

23, 24 marca, Scena na Dole im. Wojciecha Młynarskiego

Wstęp wolny – wejściówki na wydarzenia można odebrać w kasie Teatru lub zarezerwować telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów

Premiera spektaklu „Cesarz” w reż. Mikołaja Grabowskiego – 30 marca 2019

 

Partnerzy: 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

BookBook Księgarnia

 

 

 

 

 

 

 

Czytany 220 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 marzec 2019 13:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama