cinema.pl Artykuły

środa, 09 styczeń 2019 12:16

Jubileuszowa Calineczka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia spektaklu ,,Historia Calineczki”! Przedstawienie w reżyserii Agnieszki Niezgody i Jacka Pietruskiego miało premierę 24 stycznia 1994 roku. Od tego czasu zostało zagrane blisko 700 razy! Na ,,Historii…” wychowywały się kolejne pokolenia widzów…


Zapraszamy na oficjalne obchody tej rocznicy już 26 stycznia o godzinie 12:00! Zaczynamy wyjątkowym pokazem przedstawienia, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami. Będziecie mogli m. in. poznać anegdoty zza kulis oraz dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniał się spektakl. Jubileusz uczcimy poczęstunkiem, na który zaprosimy naszych widzów!

Trójka aktorów otwiera przed publicznością wielką, zaczarowaną książkę, z której wyłaniają się ukryci tam przez Andersena bohaterowie.

Świat Calineczki to wielka księga, z której wyłaniają się kolejne miejsca przygód bohaterki. Nad światem tym panują aktorzy - animatorzy lalek. Ich dowcipne zachowania, komentarze, a niekiedy spory nadają przedstawieniu dodatkowy walor teatralny. "Historia Calineczki" to ciepła opowieść z piękną scenografią i piosenkami budującymi baśniową aurę przedstawienia. 

Przy realizacji spektaklu pracowali tacy artyści, jak Bogdan Hołownia, Tomasz Kamiński, Małgorzata Mikielewicz, Bohdan Głuszczak, czy nieżyjący już, a do dziś bardzo ciepło wspominany przez aktorów, uznawany za niepodważalny autorytet i dobrego ducha tej realizacji aktor Baja Pomorskiego - Włodzimierz Zawicki, który użyczył swojego głosu samemu Andersenowi.

Spektakl otrzymał Nagrodę Główną "Kryształowego Andersena" oraz nagrody za rolę aktorską, scenariusz, scenografię i muzykę na I Festiwalu Widowisk dla Dzieci i Młodzieży "Na ziarnku grochu" w Krakowie w 2003 r.


Realizatorzy:

Autor: Hans Christian Andersen

Reżyseria: Agnieszka Niezgoda i Jacek Pietruski

Scenografia: Małgorzata Mikielewicz

Choreografia: Izabela Gordon-Sieńko

Muzyka: Tomasz Kamiński

Muzykę w studio Teatru nagrali: Piotr Dołęgowski, Andrzej Gulczyński, Bogdan Hołownia, Tomasz Kamiński, Tomasz Kurjata, Mirosław Lewandowski, Grzegorz Minicz, Jarosław Szymeczko

Premiera: 24.01.1994

Czas trwania: 80 min. (z przerwą)

Od lat: 3.

 

Obsada:

Agnieszka Niezgoda

Marta Parfieniuk-Białowicz

Jacek Pietruski

Czytany 228 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2019 12:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama