cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 09 lipiec 2018 14:59

Festiwalowe odkrycia jesienią w polskich kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jesienią Best Film wprowadzi na ekrany polskich kin dwa filmy, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności na festiwalu filmowym w Cannes i wyruszyły w dalszą festiwalową drogę.Już we wrześniu wyróżniona w Cannes nagrodą za scenariusz w sekcji Un Certain Regard - „Sofia”. Współczesne Maroko, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Dwudziestoletnia Sofia mieszka z rodzicami w Casablance. Jest w ciąży, ale nawet sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. Seks pozamałżeński jest w jej kraju karany więzieniem. Sofia musi podjąć decyzje, które uratują honor jej rodziny i zaważą na całym jej życiu.

Reżyserka Meryem Benm'Barek-Aloïsi, niczym Asghar Farhadi pokazuje obraz społeczeństwa przez pryzmat problemów i lęków swoich bohaterów. Choć życie Sofii determinuje miejsce urodzenia, to dziewczyna znajduje w sobie siłę, by pokierować swoim życiem.

„Sofia” będzie miała polską premierę na Festiwalu Transatlantyk. W lipcu będzie można również obejrzeć film na Festiwalu Dwa Brzegi.

Świetnie doprawiony film / Variety
Pełnometrażowy debiut Meryem Benm'Barek, oparty na doskonałym scenariuszu, to ekscytujące studium feministyczne, analizujące podwójne standardy dzielące społeczeństwo marokańskie / CineEuropa

Drugi tytuł to „The World Is Yours” – prawdziwa filmowa petarda w reżyserii Romaina Gavrasa - w kinach w październiku. Zapomnijcie o Guy Ritchie, oto nowy król komedii gangsterskiej!

Film prezentowany w ramach sekcji Quinzaine des réalisateurs podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, wzbudził aplauz publiczności i krytyki.

François to drobny dealer narkotyków. Chłopak chce rzucić dotychczasowe, ryzykowne zajęcie, by założyć mały i co ważne legalny biznes w Algierii. Potrzebne mu są jednak pieniądze, zwłaszcza że matka bohatera przegrała wszystkie jego oszczędności w kasynie. François zostaje zmuszony do powrotu na przestępczą ścieżkę. Z pomocą eks-dziewczyny, której miłość chce na nowo zdobyć, kumpla gangstera o filozoficznym podejściu do życia (Vincent Cassel) i mamuśki - oszustki (Isabel Adjani), podejmuje ostatnie zlecenie, które odmienić ma jego życie.
Gangsterzy, silne kobiety, dużo akcji i jeszcze więcej humoru!

Polska premiera na festiwalu Nowe Horyzonty.

Pop komedia Romaina Gavrasa jest prawdziwą petardą / The WRAP
Ta komedia to prawdziwy rollercoster / Hollywood Reporter
The best movie that Guy Ritchie never made / Screen Daily

Czytany 80 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 lipiec 2018 15:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama