cinema.pl Artykuły

czwartek, 12 kwiecień 2018 14:29

Cztery nagrody dla „Dos Islas” w Hawanie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zakończony niedawno 17. festiwal Muestra Joven ICAIC 2018 w Hawanie okazał się być nader szczęśliwy dla Adriany F. Castellanos i jej debiutanckiego obrazu pt. „Dos Islas”. Ten rozwijany w Szkole Wajdy, w ramach kursu dokumentalnego Dok Pro, obraz zdobył aż cztery nagrody.


 
Wyróżnienie w Konkursie Głównym Filmów Dokumentalnych, Nagroda Rogelio Paris In Memoriam, Nagroda od „Fundacja natury i człowieka” oraz Nagroda za Zgranie Dźwięku przypadły w udziale zrealizowanemu w Wajda Studio i 59 en Conserva filmowi oraz jego mającej swoje korzenie na Kubie reżyserki. To jak na razie najbardziej spektakularny sukces dokumentu, który jest dopiero odkrywany przez publiczność.
 
„Dos Islas” to poetycka opowieść o dialogu międzypokoleniowym, który zostaje zobrazowany poprzez ukazanie szczególnej relacji wnuczki ze swoją babcią. Adriana zafascynowana wspomnieniami swojej babci, postanawia wyruszyć z Kuby na wyspę El Hierro, gdzie 102-letnia Elvira przeżyła swoje dzieciństwo.     
 
Babcia wyjechała na Kubę w latach 20-tych. Dokładnie w 1923 roku, czyli jeszcze przed dyktaturą Franco. To było naprawdę dawno, dawno temu. Podczas realizacji filmu cały czas porównywałam tę moją i babci sytuację. Jej emigracja, a moja? Na początku myślałam, że są do siebie podobne. Później okazało się, że one się jednak od siebie różnią. Po pierwsze babcia miała 11 lat, kiedy wyjechała. I to nie była jej decyzja tak, jak u mnie. Ja wyjechałam, żeby znaleźć swoje miejsce. Babcia do lepszego świata. Zupełnie inne postawy, ale emocje i związany z nimi ból jednak ten sam. Zawsze kogoś musimy zostawić. Zawsze musi nastąpić jakaś rozłąka – wspominała pracę nad filmem Adriana.
Kadr z filmu "Dos Islas"

Film Adriany F. Castellanos miał swoją festiwalową premierę podczas ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. „Dos Islas” gościło również festiwalach: Rencontres internationales du documentaire de Montréal (RIDM) oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w  Amsterdamie (IDFA).
 
29 listopada 2017 roku odbyła się w warszawskim kinie Muranów oficjalna premiera filmu, wspólnie z innymi realizacjami Wajda Studio, czyli „Arabskim sekretem” Julii Groszek oraz krótkometrażowej „Samotności” Karola Pałki.

Czytany 61 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 kwiecień 2018 14:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama