cinema.pl Artykuły

czwartek, 12 kwiecień 2018 11:02

"Gra w życie" w Teatrze Ateneum

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na 27 kwietnia w Teatr Ateneum zaprasza na kolejną premierę. Tym razem zaprasza na spektakl GRA W ŻYCIE Maxa Frischa w reż. Aleksandra Kaniewskiego.

 

Max Frisch (1911 – 1991), szwajcarski architekt i pisarz. Autor czterech powieści, zbioru opowiadań, dwunastu dramatów i dzienników.

W swoich sztukach wielokrotnie stawia pytanie, czy jest możliwa ucieczka od tożsamości i przeznaczenia, zdeterminowanych osobowością, wspomnieniami i inteligencją człowieka. Zajmuje się relacjami między ludźmi, przemijaniem, starością i śmiercią, nie tylko tą ostateczną, ale także tą doświadczaną jeszcze za życia. Frisch porusza w dramatach również niezwykle aktualne problemy, takie jak stygmatyzacja inności, przyczyny terroryzmu czy źródła anarchii, udowadniając, że historia rządzi się powtarzalnością zdarzeń, jak mechanizm zegarowy (co znajduje nawet odniesienie dosłowne w kilku sztukach), a to, co w latach czterdziestych czy pięćdziesiątych ubiegłego wieku mogło być tylko podszytymi lękiem przewidywaniami, dzisiaj dzieje się na naszych oczach w globalnym wymiarze.
Teatr Ateneum dwukrotnie wprowadził sztuki Frischa do polskiego teatru. Sięgnął po nie już w latach 60-tych ubiegłego wieku, równolegle ze światowym zainteresowaniem tą twórczością. „Andorrę” Ateneum wystawiło 2 V 1962. Polska prapremiera „Biografii” odbyła się 4 V 1968. Spektakle wyreżyserował Janusz Warmiński. Kürmanna zagrał Jan Świderski, Antoinette – Aleksandra Śląska. Warmiński przygotował „Biografię” według pierwszej autorskiej wersji rozpisanej na kilkanaście postaci. W 1985 Frish opracował nową wersję sztuki, redukując liczbę postaci do pięciu. Druga wersja została przetłumaczona przez Karolinę Bikont pod tytułem „Gra w życie” i wydana w przez ADiT w 2016 roku.

Po pięćdziesięciu latach „Biografia” (pod zmienionym tytułem, w nowym tłumaczeniu i nowej autorskiej wersji o zmniejszonej obsadzie) znów pojawia się na deskach Teatru Ateneum. Drugi raz na zasadzie prapremiery, ale też z intencją przywrócenia pamięci o tej niezwykle interesującej sztuce. Po raz ostatni bowiem sięgnął po „Biografię” (w tamtej pierwszej wersji) Zygmunt Hübner w 1972, reżyserując ją dla Teatru Telewizji.

Max Frisch
GRA W ŻYCIE
przekład – Karolina Bikont
reżyseria – Aleksander Kaniewski*
scenografia – Paweł Dobrzycki
muzyka – Wojciech Borkowski

premiera 27 kwietnia 2018, SCENA GŁÓWNA
kolejne spektakle 28, 29 kwietnia, 12, 13, 15, 16 maja
Występują:
Hannes Kürmann – Grzegorz Damięcki
Alter Ego – Krzysztof Tyniec
Antoinette Stein – Magdalena Schejbal
Pomocnik I – Ewa Telega
Pomocnik II – Nikodem Kasprowicz

„A gdyby tak zacząć życie na nowo? I to z całą świadomością? Gdyby jedno życie można było przeżyć, jak to mówią, na brudno, a drugie na czysto?” – zastanawiał się Wierszynin w „Trzech siostrach” Czechowa.
Kürmann chciałby raz jeszcze przeżyć swoje życie, uniknąć popełnionych błędów,
a w kluczowych momentach - mając świadomość późniejszych wydarzeń - podjąć zupełnie inne decyzje. Otrzymuje taką możliwość i na naszych oczach rozgrywa się rodzaj improwizowanego spektaklu teatralnego z Kürmannem w roli głównej. Prowadzący/Alter Ego- cierpliwie i empatycznie prowadzi swojego bohatera przez meandry jego własnej biografii, wspierając go, pomagając podjąć decyzje i udzielając rad, nierzadko kąśliwych. Tworząc warianty swojego życia, Kürmann posiłkuje się doświadczeniem, inteligencją i moralnością, jednak sytuacja komplikuje się, gdy w grę wchodzą uczucia. Bohater, mimo najszczerszych chęci, pozostając sobą, zawsze zakocha się w tej samej kobiecie, zawsze dokona tych samych wyborów i każda droga zaprowadzi go do tego samego momentu w życiu. Kürmann nie potrafi oszukać przeznaczenia. Nic nie zmieni jego relacji z żoną, nie przyniesie rewolucji, nie uchroni przed śmiertelną chorobą. Gra w życie okazuje się zatem niemożliwa i nierealna.
*Aleksander Kaniewski, ur. w 1948 roku w Moskwie, wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i wykładowca na Wydziale Aktorskim w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli w teatrach w Moskwie, Krasnojarsku, Tule, Czelabińsku, Kursku, Astana (Kazachstan) oraz Poznaniu (2009), a także dla teatru telewizji. Jako reżyser brał udział w międzynarodowych projektach m.in. „Rosyjski karnawał” we Francji oraz „Zaczarowany Dom” (Amsterdam-Londyn-Berlin-Moskwa). Jest członkiem Związku Pracowników Teatralnych w Rosji (STD) oraz członkiem Rosyjskiego Stowarzyszenia Autorów (RAO).

Czytany 106 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 kwiecień 2018 11:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama